Čištění kanalizačních trubek: recepty a zařízení pro domácnost

Pravděpodobně mnozí ve svém životě čelili takové ekonomické potřebě jako čištění kanalizačních potrubí. Hlavním důvodem, proč se v potrubí vyskytují překážky, je nahromadění domovního odpadu: vlasů, mýdla, mastnoty atd. Existují jednoduché způsoby, jak čistit odpadní potrubí sami pomocí základních nástrojů a odpadních materiálů. Se správným přístupem mohou být blokády odstraněny vlastními rukama, aniž by museli hledat kvalifikovanou pomoc instalatérů. Jak to udělat, přečtěte si náš článek.

Jednoduché prostředky mohou ve většině případů odstranit zablokování

.

Jak správně odstranit překážky

Použití domácích spotřebičů

Aby bylo samočisticí potrubí odpadních vod účinné a plodné, musíte postupovat v následujícím pořadí ( číslo receptury 1 ):

 1. Uvolněte vypouštěcí otvor z nahromaděných nečistot. Můžete do ní nalít 1 litr vroucí vody a nechat 15 minut.
 2. Nasaďte píst.
 3. Nalijte 1 šálek sody do vypouštěcího otvoru a naplňte ji 1: 3 vroucí vodou.

Popsaný postup, je-li to nutné, můžeopakovaně opakovat. Jedlá soda vytváří alkalické prostředí v kanalizačních trubkách, což usnadňuje odstraňování ucpání. Nejen čistí potrubí zevnitř, ale také dezinfikuje potrubí a dřez.

Soda a ocet dokonale vyčistí potrubí

Proti blokádám můžete použít jinou metodu ( číslo receptu 2 ):

 1. Ve stejných částech (½ šálku pokaždé) nalijte do trubek jedlou sodu a nalijte na stůl destilovaný ocet.
 2. V důsledku promíchání látek dojde k chemické reakci, která je doprovázena tvorbou velkého množství pěny. Z tohoto důvodu se doporučuje uzavřít vypouštěcí otvor zátkou a nechat jej 2 hodiny.
 3. Po uplynutí stanovené doby odstraňte zátku a do trubek nalijte trochu vařící vody.

Při použití této metody se usazeniny na vnitřním povrchu trubky rozpouští, dochází k silnému čištění.

Čištění kanalizačních trubek je možné i za použití soli a sody ( Recept č. 3 ):

 1. Složky (1/2 šálku pokaždé) nalijte do trubek otvorem.
 2. Přidá se vařící voda a nechá se 8 až 10 hodin. Během stanovené doby nedovolte, aby do potrubí vniklo cokoliv.

Pravidelně nalijte do systému vařící vodu

.

Je známo, že je možné lépe předcházet nákaze než vyléčení. Totéž platí pro blokování odpadních vod: pravidelná prevence odstraňuje nahromaděný odpad a zabraňuje tomu, aby se stal velkým problémem. Někdy stačí, aby se zabránilo tvorbě blokád.nalijte do trubek vroucí vodu, rozpouští mýdlo a tuk.

Nebo se můžete odvolat na tuto metodu ( Recept č. 4 ):

 1. Připojte 1 šálek soli, 1 šálek sody a pohár zubního kamene. Po důkladném promíchání složek vložte směs do těsně přiléhajícího obalu.
 2. Směs se pravidelně nalije do díry a nalije se vroucí vodou.
 3. Po 1 minutě opláchněte odtok studenou vodou.

Chemikálie

Kromě vlastních směsí existují i ​​jiné způsoby čištění kanalizačních trubek. Na pultech moderních obchodů najdete spoustu hotových chemikálií, které pomáhají bojovat s překážkami v potrubí: od prášku „Mole“ dostupného všem, vyráběnému v Rusku až po drahé gely vyrobené v Německu. Pokud máte pochybnosti o tom, jak čistit potrubí, uvědomte si, že v boji proti mastným blokádám, bude některý z těchto produktů vítězem. Hlavní věc je přečíst si návod, jak čistit zvolený lék.

Na etiketě svých výrobků výrobce uvádí, že stačí nanést látku do trubek a vyčkat nějaký čas.

Poradenství odborníka:

V praxi se však často ukazuje, že to nestačí a použití pístu je navíc nutné. S ním se rozpouští chemická činidla ucpávají potrubí z kanalizace.

Široká škála chemických prostředků

Vantuz v boji proti blokádám

Geniální vynález lidstva, píst, může být bezpečněnejúčinnějším způsobem boje proti blokádám. Píst je manuální a nejoblíbenější sanitární zařízení pro čištění kanalizace. Dokonale odstraňuje ucpané trubky z umyvadla, vany a WC mísy před ucpáním. Principem zařízení je dvojitá akce na smetí:

 • silný tlak, při kterém se blokování začíná pohybovat uvnitř trubky;
 • zničení blokády.

Když se nahromaděný odpad zničí, někdy se vynoří z potrubí ven, takže je lze snadno odstranit.

Pozitivního výsledku při eliminaci blokád je dosaženo pouze tehdy, pokud víte, jak řádně vyčistit potrubí pomocí pístu.

Správná poloha pístu ve dřezu

To se provádí takto:

 1. Je-li v potrubí přepadu, těsně ji utěsněte (víkem, látkou atd.), Abyste zabránili snížení tlaku na zablokování.
 2. Umístěte píst přes vypouštěcí otvor a gumovou část pevně přitlačte proti němu. Při práci na ucpávkovém pístu se ujistěte, že hladina vody ve dřezu (vana) je nad gumovým ventilem.
 3. Provádějte rytmické progresivní pohyby pomocí pístu, aniž byste odtrhli gumový prvek z dřezu (vana, záchodová mísa).
 4. Vytáhněte píst z otvoru ostře.

Doporučuje se několikrát opakovat postup čištění trubek pístem. Pokud jsou manipulace prováděny správně, stojatá voda zmizí.

Modernějším řešením je použití pneumatickéhopíst

Čištění odpadních trubek kabelem

Kabel pro čištění

Stává se, že v hloubce kanalizace došlo k zablokování a nevíte, jak vyčistit kanalizační potrubí. Na záchranu pak přijde specializované vybavení.

Nejběžnějším a nejpřístupnějším typem instalatérského nástroje je pružný hřídel nebo kabel pro čištění kanalizačních trubek. Je vyrobena z ocelového drátu a je pružná, ale dobře ohýbaná dlouhá pružina. Na jednom konci ohebného hřídele je kovová rukojeť pro snadné ovládání, na protější straně je spirála, která slouží k upevnění různých výměnných trysek (škrabka, hřeben, hák, atd.).

Můžete použít kabel nebo jeho modifikaci

.

Pokyny pro používání sanitárních kabelů

Před použitím kabelu se doporučuje provádět přípravné operace:

 • vizuální kontrola přístroje - odhalí porušení integrity;
 • kontrola spolehlivosti upevnění rukojeti;
 • v případě potřeby mazání objímek tvořících rukojeť;
 • kontrola kvality instalace vyměnitelných trysek (pokud existují).

Pokud jste přesvědčeni, že hadice správně funguje, pokračujte v čištění potrubí:

 1. S rukojetí v ruce nasměrujte druhý konec kabelu do kanalizace. Současně lze sifon vyjmout z dřezu, což zlepší kvalitu čištění potrubí.
 2. Proveďte rotacipohyb lana, snaha tlačit hřídel co nejdále. Translační pohyby umožňují nástroji rychle a bez překážek překonat ohyby a kolena v kanalizační lince. Nadměrný tlak na kabel však může způsobit jeho porušení nebo poškození vnitřku potrubí.
Poradenství odborníka:

Pokud potřebujete k vodovodnímu kabelu dát velký točivý moment, otočte knoflíkem přesně ve směru hodinových ručiček. V opačném případě se může pružný hřídel zlomit - rozpustit.

Proces čištění kabelů

 1. Po ucpání, zvýšit intenzitu otáčení kabelu: bude tlačit odpadky. Je-li pružný hřídel vybaven háčkem, zavěste na odpad a vyjměte jej.
 2. Jakmile voda začne odtékat do kanalizace, zapněte teplou vodu. Trubky propláchněte slabým proudem vody a postupně zvyšujte tlak.
 3. Vyhodnoťte výsledek: je-li při vypouštění vody vytvořena nálevka, je kanalizační systém řádně vyčištěn.
Poradenství odborníka:

Stává se, že vodovodní kabel uvízl v kanalizační trubce. V tomto případě ji pomalu otáčejte doleva nebo doprava, dokud překážku nepřekonáte.

S opravdu komplikovanou překážkou je lepší obrátit se na odborníky

.

Nejčastěji alespoň jedna z popsaných metod umožňuje vyrovnat se s odpady z domácností, které se ucpaly v potrubí. Pokud jste však vyzkoušeli všechny metody čištění, ale blokování stále není odstraněno,požádat o pomoc odborníky. Instalatéři mají zpravidla silnější metody čištění kanalizačních trubek, které mohou opláchnout potrubí pod vysokým tlakem a odstranit nejsložitější blokování. Kromě toho mají mistři specifické dovednosti a vědí, které manipulace je nejlepší aplikovat.