Co si vybrat a jak navíjet pásku na dým

Kompaktor je nepostradatelným prvkem pro jakýkoli instalatérský systém. Nyní používá moderní materiál fum-tape. Umožňuje udržovat těsnost spojení. K tomu musí být materiál správně vybrán a navinut.

Materiál je tenká bílá stuha

Výběr materiálu

Páska z dýmu je těsnicí materiál vytvořený z fluoroplastických vláken průsvitné nebo bílé barvy. To vám umožní spolehlivě utěsnit vsuvky, závitové nebo přírubové spoje s vnitřním tlakem 9,6 až 9,8 MPa.

Existuje několik typů tohoto materiálu, které mají své vlastní vlastnosti. Obvykle mezi nimi a vybrat vhodné:

 1. Pásový materiál FUM-1, který je navíc dodáván s mazivem z vazelínového oleje. Používá se k utěsnění v systému vodovodu a plynovodu. Je možné, že může být použit v komunikacích, kde dochází k agresivnímu působení, například kyselému nebo zásaditému. Šířka výrobku je od 10 do 100 mm, tloušťka od 0,1 do 3 mm.
 2. FUM-2 - páska, bez dodatečného mazání. Nejčastěji se používá v instalatérských systémech, které obsahují velké množství kyslíku.nebo oxidační činidla. Šířka pásky je od 3 do 20 mm, tloušťka od 0,045 do 0,4 mm.
 3. FUM-3. Tento typ pásky je mnohem méně běžný a nepoužívá se sám. Jedná se o okrajovou úpravu obou výše uvedených typů. Šířka se pohybuje od 3 do 20 mm, tloušťka - od 0,12 mm.

Hlavní rozdíl mezi těsněním v šířce pásky

Pro ty, kteří se s takovými pásky nikdy nesetkali, je obtížné najít vhodnou možnost. Nejčastěji se nezkušení řemeslníci zajímají o to, jak si vybrat pásku pro práci s přívodem vody pro domácnost, například pro instalaci pračky.

Pro použití v malých závitových spojích v kontaktu s vodou se doporučuje použít pásku dýmu o šířce 12 mm a malé tloušťce do 0,1 mm. Pro větší závit bude vynikajícím řešením páska o šířce 19 mm a tloušťce 0,12 až 0,2 mm.

Nejlepší je použít pouze ty filmy, které se dobře protahují. V opačném případě začne materiál během provozu rychle prasknout.

Obecně platí, že pokud se provádí jakákoli alternativní práce, zvolí se materiál a jeho rozměry podle typu. Konzultanti v železářství vám vždy pomohou učinit správnou volbu.

Proces navíjení těsnicí pásky na závit

Srovnání s alternativními celními závěrami

Pásová dýmka je optimální materiál, ale spolu s ní se používá jako těsnění a len, který se nazývá sanitární instalatérství. Poslední volbapoužívá se pro těsnění trubek z oceli. Mnoho mistrů nemůže určit, která je lepší: len nebo páska. Pro tento účel je důležité najít vlastnosti, které má každý typ materiálu.

Proto má lnu tyto výhody a nevýhody:

 1. Schopnost přizpůsobit polohu armatury během procesu zhutňování.
 2. Vysoká míra absorpce vlhkosti.
 3. Odolnost proti mechanickému namáhání.
 4. Možnost demontáže vleku v případě potřeby.
 5. Náchylnost vůči rozkladu v důsledku přírodního složení.

Len pro těsnění v rožni

Z výše uvedeného vyplývá, že na potrubí s malým průměrem se používá instalatérský kabel.

Páska z dýmu také není zbavena výhod, které ji činí univerzální v různých typech těsnících prací:

 • lepší přilnavost a zhutnění v důsledku nízkého tření;
 • vysoká tepelná odolnost;
 • pevnost a plasticita;
 • odolnost vůči agresivním prostředím;
 • nemožnost hnijícího materiálu.

Je možné určit, který z nabízených druhů těsnění je nejlepší. Vše však závisí na typu práce. Pokud je zamýšlen složitější proces, pak se pásková dýmovina stane v této oblasti spolehlivým asistentem, neboť umožní rychlejší a snadnější provádění nezbytných opatření. V případě relativní jednoduchosti práce bude také fungovat len.

Správné navíjení a tipy pro použití

ProfesionálInstalatéři se mohou s tímto úkolem snadno vyrovnat, ale pro začátečníky často vzniká otázka: "Jak správně používat pásku na dýmku?"

Montážní technika

Pro spolehlivé připojení pásky je nutné provést práci pomocí jednoduchého algoritmu:

 1. Čištění spojení před nečistotami a korozí.
 2. Připravenou plochu odmastěte rozpouštědlem nebo benzínem a před navinutím materiálu nanesenou látku zcela vysušte.
 3. Volba pásku v závislosti na šířce závitového spojení a navíjení ve směru hodinových ručiček s vynaložením úsilí, aby materiál pevně a přesně zapadl do závitu.
Okraje materiálu by neměly zasahovat do vnitřního průměru výrobku.

Vyberte pásku, kterou potřebujete, v závislosti na šířce závitu

.
 1. Opakování vrstev v požadovaném množství, které přímo závisí na průměru trubky. Například u trubek o průměru 30 - 40 mm budou vyžadovány 4 vrstvy a u trubek 20 - 30 mm postačí tři.
 2. Plné navíjení závitu bez zanechání prázdných úseků. Kromě toho by jeho reliéf neměl být viděn přes těsnění.
 3. Uzavření konce materiálu tak, aby nevznikaly překážky pro další zkroucení trubkových prvků.

Tipy od odborníků

Všechny uvedené kroky v algoritmu navíjení jsou pro provedení povinné. Aby se získala dobře uzavřená sloučenina, budou také vyžadovány některé nuance, které se často neberou v úvahu:

 1. Výjimka navíjecí páska na závitu s použitím několika kusů materiálu. Tento přístup zcela zničí těsnost.
 2. Již navinutou pásku nelze odstranit a znovu použít. Pokud se něco pokazilo, je lepší vinutí zcela odstranit a provést znovu.
 3. Pokud je v okamžiku připojení prvků silné napětí, které dále poškodí systém, páska se odstraní a znovu se nanese.

Správné navíjení pásky páskou

Pásová dýmka je unikátní materiál vhodný pro práci s různými typy sloučenin. Má řadu výhod, které ji přinášejí na nejvyšší úroveň a srovnávají příznivě s alternativními pečetěmi. Silná fixace je však možná pouze s řádným výběrem a vysoce kvalitním navíjecím materiálem, který nepředstavuje nic složitého, dokonce ani pro začátečníka.