Izolace hluku kanalizačních trubek: eliminujeme hluk

Zvuková propustnost městských bytů je dobře známou skutečností, a proto je důležitá důležitá práce jako izolace odpadních vod. A pokud může být podvědomí sousedů milovníků hlasité hudby a hlučných stran ovlivňováno slovy, pak se zvukem vody tekoucí v trubkách, bez naléhavého provádění kardinálních opatření ke snížení hluku, který dělají, nelze nic udělat.

Izolace hluku může snížit hluk z potrubí na minimum

.

Proč trubky vytvářejí hluk?

Proč kanalizační potrubí šustí? Protože hluk v potrubí je zpravidla jeho vibrací vyplývající z různých procesů v tekutině proudící touto trubkou, existuje několik důvodů pro její výskyt:

 • rychlost pohybu vody potrubím je mnohem vyšší než vypočtená;
 • úniky vody skrze kohoutky;
 • významné zmenšení průřezu trubky v důsledku výskytu usazenin na jeho vnitřním povrchu;
 • vada vnitřní trubky;
 • špatné upevnění samotné trubky.

Hluk, který je zřetelně slyšet v kanalizačních trubkách, může být ovlivněn několika faktory:

Hluk ve stoupačce

 1. Hmotnost trubky , a tedy tloušťkajeho stěny. Čím silnější jsou stěny kanalizační trubky, tím méně „vytváří hluk“.
 2. Materiál , z něhož je trubka vyrobena. Moderní polyethylenové trubky téměř neabsorbují hluk. Na rozdíl od nich můžeme říci o starých litinových trubkách, že se jedná o prakticky tiché kanalizační potrubí.
 3. Relativní poloha trubky a stěny . Nejlepší je, je-li umístění kanalizačních potrubí mimo obytnou zónu (v podlahových palubách), kde je možná instalace speciálních plastových pouzder, což navíc snižuje hladinu hluku, bude zajištěno již ve fázi návrhu. Nejhorší varianta - kanalizační stoupačka, procházející přímo stěnami mezi byty.
 4. Druh těsnění . Pěna používaná některými bezohlednými staviteli dokonale vydává zvuk, protože to není tlumič, a proto je jeho použití zcela neopodstatněné. Naproti tomu polyethylenová pěna je vynikající zvukovou izolací kanalizačních trubek.

Zvuková izolace trubek

Dostupné metody zvukové izolace

Zvukovou izolaci kanalizačních trubek lze realizovat následujícími způsoby:

 1. Použití speciálních "tichých" trubek.

Nejmodernější trubky pro pohlcování hluku z odpadních vod vyrobené z mineralizovaného polypropylenu s vysokou hustotou vyrobené některými výrobci se již etablovaly jako „nejtišší“ trubky. Silné vícevrstvé stěny těchto trubek absorbují vynikajícízvuk. Jedinou (zatím) nevýhodou je jejich vysoká cena.

Redukce šumu s hlukovou trubkou

 1. Použití zvukotěsného materiálu.

Speciální materiál, který obaluje již existující trubky, má také nezbytné izolační vlastnosti. Stojí za to, aby tato izolace z plastů byla mnohem méně než speciální potrubí. Jeho instalace však vyžaduje mnohem více práce a času.

Typy zvukotěsného materiálu

Izolaci hluku kanalizačních trubek lze provést pevným obalením po celé délce různými materiály:

 • Polyethylenová pěna.Vynikající materiál pohlcující hluk a zároveň dobrý tepelný izolátor, polyethylenová pěna také zabraňuje tvorbě kondenzátu na trubkách a chrání je před možným vznikem plísní a hub.

Polyethylenová pěna

Doporučení odborníka:Vyberte materiál, který má tvrdší vnější filmovou vrstvu tak, aby použitý nátěr trval co nejdéle.
 • Zvuková izolační páska.Speciální izolační páska je zabalena v několika vrstvách s maximální hustotou kolem trubky.
Doporučení odborníka:Věnujte pozornost specifikaci izolačního materiálu, který udává počet decibelů, které může absorbovat. Zvuková izolace závisí na této hodnotě.
 • RollizolaceJako alternativa k modernějším typům izolací se používá nový, ale osvědčený a stále používaný materiál.

Schéma navíjení izolace vinutí

Doporučení odborníka:Snažte se zabránit vytváření vzduchových bublin mezi izolačními vrstvami.

Izolace vnějších kanalizačních trubek

Druhy izolace

Zvláštní péči o zanícené majitele vyžaduje externí kanalizační systém, namontovaný (nebo jednoduše aktualizovaný) během výstavby soukromého domu. Stávající potrubí vyžaduje často opravu nebo výměnu, stejně jako izolaci po provedené práci. Jako ohřívač můžete použít:

 • Rohoževyrobené z čedičové izolace nebo minerální vlny, které jsou ovinuty kolem trubek velkého průměru.

Rohože pro izolaci potrubí

 • Duté válce , řezané těsně před položením na trubku, následované lepením.

Izolace ve tvaru válce

 • Zvláštní typ tepelného izolátoru, který má podobu dvou polovin spojujících se v pevném zámku, které nevyžadují lepení -skořepiny .

Kryt pro trubky

Izolační materiály

Mezi hlavní materiály používané k izolaci kanalizačních trubek patří:

 • Polyethylen- materiál, který je populární a velmi vhodný pro montážfunguje
 • Sklolaminátje materiál, který se používá především pro izolaci trubek na povrchu.
 • Minerální vlnaje žáruvzdorný materiál, který si zachovává své vlastnosti ve velkém teplotním rozsahu (od -150 do +750 stupňů).
 • Syntetický kaučukje nepostradatelným materiálem pro tepelnou ochranu potrubí při provozu v podmínkách velmi nízkých teplot okolí. Odolný šev vytvořený lepením gumy zajišťuje dokonalou těsnost.

Pěnová pryž pro trubky

 • Různé porézní materiály .

Instalace kanalizace je velmi odpovědný proces. A je nutné s ním zacházet velmi opatrně. Měla by být pečlivě a opatrně ošetřena izolačními materiály. Poškození izolace potrubí během provozu nesmí být povoleno, takže po instalaci vnějšího nebo vnitřního kanalizačního systému by nebylo nutné demontovat vše a začít znovu.