Jak si vybrat a nainstalovat odvodnění střechy

Za účelem včasného a bezpečného odstranění dešťové vody jsou ze střechy budovy instalovány odvodňovací systémy. Střešní odtoky jsou individuálně vybaveny pro konkrétní budovu, takže je třeba správně zvolit systém pro vypouštění vody. V tomto článku jsou uvažovány všechny druhy těchto struktur.

Příprava drenáže

Druhy drenážních systémů

Hlavní funkce odtoku

Bez systému, který by umožňoval odstranění srážek, nemůže fungovat jediná střecha. Správně zvolené a instalované střešní odvodňovací systémy nejen významně zvyšují životnost, ale také zajišťují ochranu stěn a základů.

Kromě toho prvky drenážního systému se správným individuálním designem značně zdobí fasádu soukromého domu.

Výrobní materiál

Na stavebním trhu existují systémy odvodnění střech z různých materiálů a od různých výrobců. Mezi nejrůznějšími, nejžádanějšími odtoky vody z mědi, oceli a plastu.

Kovové systémy mají dvě důležité výhody, a to:

 1. Síla.
 2. Odolnost vůči nízkým teplotám. Smrznoucí vodní kovové prvky odtoku nejsou zničeny.

Kovové systémy jsou ideálně kombinovány se střešními krytinami, jako jsou fólie a kovové dlaždice.

Pokud to finanční prostředky umožňují, můžete instalovat měděný odtok. Je to nejspolehlivější, trvanlivý a dodává konstrukci nepřekonatelný vzhled.

Odvodnění mědi

Plastové odtokové systémy jsou velmi oblíbené. Polyvinylchlorid se používá pro výrobu prvků. Má mnoho výhod oproti kovovým výrobkům. Především:

 • vysoká odolnost proti korozi;
 • nízká hmotnost;
 • snadná instalace;
 • velký výběr tvarů a barev;
 • odolnost proti vyhoření.

Plastový střešní odvodňovací systém je optimálně vhodný pro zastřešení šindelem a jinými nekovovými povlaky.

Plastový systém pro odtok vody

Odvodňovací zařízení

Počet konstrukčních prvků používaných pro odtok vody závisí na typu používaných systémů, kterými jsou:

 1. Vnitřní (častěji se používá pro ploché střechy).
 2. Externí.

Organizované odvodnění z ploché střechy musí kromě potrubí obsahovat v jeho konstrukci:

 • násypky;
 • kolektor;
 • konektory, s nimiž je možné trubky vyčistit.

Vnější systémy jsou jednodušší v designu, jednoduššíinstalace, proto více populární. Pro instalaci stačí zakoupit hotové nebo doutnající komponenty drenážního systému :

 • okapy - pro sběr vody přímo ze střechy domu;
 • nálevky - používají se jako spojovací prvky žlabů s trubkami;
 • trubky pro vertikální vodní dopravu;
 • upevňovací prvky.

Hlavní kritéria výběru

Rozhodnutí o výběru nezbytného systému pro odstraňování srážek by mělo být založeno především na množství srážek v zimě.

Pokud existuje nebezpečí tvorby ledu při teplotách pod nulou, doporučuje se instalovat kovové střešní okapy.

V każdém případę se při poużívání jak kovového, tak plastového drenáże doporućuje, aby vśechny upevńovací a upevńovací prvky (svorky pro okapy, drżáky trubek) byly zakoupeny nebo vyrobeny z oceli.

Druhým bodem, který vyžaduje pozornost, je tvar okapu. Z geometrie žlabu závisí účinnost celého systému pro sběr vody. Největší poptávka je půlkruhová nebo obdélníková okapová žlaby, protože jsou nejpraktičtější a nejvhodnější pro použití.

Rozměry (hloubka) okapů jsou stanoveny na základě plochy a sklonu sklonu střechy. Průměr trubek musí být úměrný průměru (velikosti) okapů. Barva detailů musí být volena tak, aby prvky drenážního systému byly v souladu s architektonickým řešením budovy.

InstalaceOdtok

Vzhledem ke geometrickému rozdílu každé střechy jsou střešní odvodňovací systémy zvoleny individuálně pro každý dům. Chcete-li ušetřit své finance, můžete připojit systém k oddělení srážek. K tomu musíte dodržovat následující postup prací:

 1. Proveďte nezbytná měření střechy a určete přesný počet prvků potřebných pro odvodňovací systém. Na stavebním trhu je mnoho detailů různých provedení, díky kterým je možné vybavit odvodnění střechy téměř jakékoliv geometrické struktury.

Montáž okapu

 1. Úplně první instalovaný po obvodu střechy okapu. Nejprve je jeden konec prvku připevněn a pak s mírným sklonem, druhý. Zbývající montážní konzoly jsou instalovány na výsledném šikmém.
Aby se zabránilo poškození systému v případě významného sněžení v zimě, mělo by být ukotvení žlabů instalováno nejméně půl metru.
 1. Na zemi se doporučuje sestavit vícedílný žlab. V tomto případě je zaručena spolehlivost připojení.
 2. V dalším kroku jsou instalovány svislé trubky. Pro přesnou vertikální polohu výrobků je proces instalace řízen olovnicí.
 3. Na samém dně trubky je nutné připevnit koleno, díky čemuž budou odstraněny srážky ze základu budovy pro bezpečné odstranění.

Montáž trubek s násypkami

 1. Žlaby jsou spojeny s trubkami speciálními nálevkami.
 2. Aby se zabránilo přetečení vody, musí být nezařazené konce žlabů bezpečně uzavřeny zátkami.

Odvodňovací systém ze střech, který je správně zvolen a správně nainstalován, tak zajistí účinné a spolehlivé odstranění srážek z budovy, čímž se výrazně prodlouží její životnost.