Jak si vybrat a nainstalovat WC sedadlo

Výrobci toaletních sedadel nabízejí spotřebitelům různé modely zařízení, které se liší tvarem, celkovými rozměry a dalšími funkcemi. Vyzdvihnout záchodové sedadlo na jedné straně je poměrně jednoduché, ale na druhé straně - velmi těžké. Na jakých aspektech se doporučuje spoléhat se při výběru výrobku a jak si zařízení nezávisle všimnout, čtěte dále.

Standardní záchodové sedadlo

Základní kritéria výběru

Při výběru sedadla se doporučuje spoléhat se na parametry, jako jsou:

 • funkčnost;
 • výrobní materiál;
 • tvar a celkové rozměry.

Typy sedadel v závislosti na funkčnosti

Všichni rodinní příslušníci používají záchodové sedátko, proto je při výběru důležité věnovat zvláštní pozornost funkčnosti zařízení.

Moderní křesla jsou rozdělena do těchto typů:

 1. standardní sedadlo. Jedná se o půlkruh určité velikosti, doplněný víkem. Pro zvýšení komfortu při použití umožňuje kryt na toaletním sedadle, které je nejčastěji vyrobeno z měkké tkaniny;

Speciální potahy sedadelzáchodová mísa

Použití měkkého pouzdra vede k množení bakterií, které mohou způsobit různá onemocnění. Problém můžete vyřešit zvýšením četnosti čištění sanitárních výrobků.
 1. dětská sedačka. Sedačka pro děti je k dispozici ve formě obložení, které je připevněno ke standardnímu zařízení. Podložka může být doplněna o úchyty a schody, které dítěti umožní nejen používat toaletu , ale také cítit se naprosto pohodlně a bezpečně. Kroky a rukojeti dětské sedačky lze zakoupit samostatně i v sadě;

Sedadlo pro děti doplněné madly a schody

 1. sídlo pro osoby se zdravotním postižením (často také starší osoby). Charakteristickým rysem je přítomnost rukojetí, které umožňují osobě sedět a postavit se nezávisle.

Speciální toaleta pro osoby se zdravotním postižením

Standardní (standardní) toaletní sedadlo může být vybaveno dalšími prvky:

 • microlift. Sedadlo s mikrovýstupem po použití toalety spontánně klesá, čímž se zabrání odlupování toalety a nadměrnému hluku;

Potah sedadla s funkcí měkkého spouštění

 • bidet. Sedadlo s funkcí bidetu zvyšuje osobní hygienu uživatelů. Při instalaci multifunkčního krytu není třeba používat další zařízení.

Multifunkční sedadlo s funkcí bidetu

V samostatné kategorii lze přidělit jednorázová sedadla, která se používají pro osobní hygienu na veřejných záchodech. Jednorázová sedadla jsou vyrobena z papíru a uložena v kompaktním balení, které se vejde do kapsy nebo kabelky.

Sedadlo pro jedno použití

Doporučuje se zvolit typ toaletního sedátka, a to na základě maximálního pohodlí všech členů rodiny.

Materiály používané pro výrobu sedadel

Jakmile je určen typ sedadla, je nutné zvolit nejvhodnější materiál použitý k výrobě zařízení. Sedadla lze vyrobit:

 • plast. Plastové sedadlo - nejlevnější varianta. Je však nutné používat takové zařízení s maximální opatrností, protože materiál je vystaven teplotě, chemickému prostředí, mechanickému poškození. Všechny tyto faktory vedou ke snížení životnosti sedadla;
 • duroplastu. Materiál je druh plastu, ale má spolehlivější vlastnosti. Duroplast není vystaven ultrafialovému záření a mechanickému poškození. Poměrně často se k základnímu materiálu přidává speciální sloučenina, která zabraňuje růstu mikrobů (antibakteriální sedlo). Duroplast lze také odlišit vizuálně od běžného plastu. Duroplast je spíše keramika. Jediná nevýhoda je vysoká cena.výrobky ve srovnání s běžnými plasty;

Sedátko na toaletu z duroplastu

 • ze stromu (MDF, dřevotřísková deska, překližka). Dřevo je materiál šetrný k životnímu prostředí a za cenu srovnatelnou s trvanlivým sedlem. Negativním rysem je velká hmotnost výrobku, která, pokud se používá nedbale, může vést k rozdělení záchodové mísy.

Sedadlo ze dřeva

 • měkké PVC. Měkké sedadlo se liší v pohodlí při použití a malé životnosti (ne více než 1 - 3 roky).

Sedadlo z PVC

Odborníci doporučují nákup sedadel vyrobených z duroplastu, které jsou co nejbezpečnější pro děti a dospělé, a jsou také schopny trvat dlouho.

Výběr formuláře a celkové rozměry

Další fází je výběr tvaru a velikosti sedadla. Pro usnadnění stanovení parametrů se doporučuje vytvořit speciální vzor, ​​na kterém by měly být uvedeny následující rozměry:

 1. maximální šířka záchodové mísy ;
 2. délka záchodové mísy, definovaná jako vzdálenost od okraje záchodové mísy k osové linii umístění upevňovacích prvků;
 3. vnitřní rozměry mísy;
 4. umístění spojovacích prostředků.

Hlavní rozměry, které je třeba vzít v úvahu při výběru sedadla

Při určování tvaru je důležité zvážit konstrukci toalety:

 • pro klasické pokoje je nejlepšínainstalovat toaletu s bílým sedákem;
 • Pro ostatní typy provedení můžete použít sedadla v různých barvách, doplněná výkresy.

Různé vzory na toaletních sedadlech

Instalace sedadel v domácnosti

K upevnění sedadla na toaletu potřebujete:

 1. Připravte spojovací materiál. Upevňovací prvky jsou nejčastěji součástí sady obalů, ale je třeba je zakoupit zvlášť. Například, pokud jsou zahrnuty plastové upevňovací prvky a chci instalovat kovové prvky;

Prvky pro upevnění toaletního sedátka

 1. sedadlo je instalováno na záchodové míse a upevněno pomocí šroubů přes speciální otvory;
 2. na zadní straně mísy jsou pevné uzamykatelné "ovce".

Upevnění sedadla na zadní straně toalety

Jak se montuje a instaluje toaletní sedadlo doplněné bidetem, podívejte se na video.

Rozmanitost typů, tvarů a barev toaletního sedátka ztěžuje výběr zařízení. Aby bylo možné zvládnout úkol a vyzvednout nejen "židli" pro toaletu, ale opravdu pohodlné a funkční sedadlo, musíte předem definovat všechny základní parametry uvedené v článku.