Jak si vybrat lapač tuků

Lapač tuků je zařízení, které zabraňuje vstupu tuků a olejů do kanalizace a různých čistíren odpadních vod. Principem zařízení je oddělit tuk od kapaliny. To je způsobeno tím, že podíl tělesného tuku je mnohem menší než hmotnost vody. Částice tuku se vznáší na povrch a jsou zadržovány v lapačech určených k tomuto účelu a vyčištěná voda pak jde do kanalizace. Jak si vybrat tukovou past pro specifické potřeby, tento článek vám to řekne.

Schéma lapače tuků

Lapač tuků na kanalizační síti musí být instalován v průmyslových podnicích, kde jsou nerozpuštěné částice uloženy na skládkách, a podniky veřejného stravování. Hlavním účelem použití lapače tuků je ochrana splašků před mastnými usazeninami, které mohou systém poškodit.

Všechny modely lapačů tuků lze rozdělit podle:

 • Druh materiálů, z nichž se odlučovače vyrábějí.
 • Typ instalace zařízení.
 • Parametryprovozu.
 • Výrobci.

Klasifikace lapačů tuků podle materiálu karoserie

Moderní zařízení jsou vyrobena z následujících materiálů:

 1. plasty;
 2. sklolaminát;
 3. nerezová ocel.

Lapač plastových maziv

Nejčastěji se jedná o plastovou lapač tuků. To je dáno vlastnostmi použitého materiálu:

 • Životnost zařízení dosahuje 30 let.
 • Vysoká šetrnost k životnímu prostředí (plasty nejsou schopny poškodit lidské zdraví a životní prostředí).
 • Snadná údržba. Lapač tuků pro čištění odpadních vod z plastů lze snadno odstranit z tuků pomocí dostupných nástrojů.
 • Schopnost vyrábět nejen standardní lapače tuků, ale také přístroje podle specifických požadavků zákazníka (různé tvary a rozměry, průchodnost).

Lapače tuků pro domácnost, jejichž tělo je vyrobeno z plastu, jsou ideální pro jídelny a pro restauraci nebo kavárnu s malou šířkou pásma.

Ruská firma „5. Element“ je považována za významného zástupce společnosti vyrábějící plastové odlučovače.

Plastový lapač tuků

Sklolaminátové mazací pasty

Průmyslové separátory jsou vyrobeny ze skleněných vláken, například společnosti Eco-Zh Zhiroulovitel "Ecoline". Takový materiál je odolnější vůči možnému kontaktu s agresivními chemikáliemi.

Sklolaminátové klece mohou být instalovány uvnitř i venku. Různé povětrnostní podmínky nemohou poškodit tělo tohoto materiálu. Přístroje jsou lehké, spolehlivé, trvanlivé, stejně jako plastová zařízení, která se snadno čistí.

Odlučovač tukových vláken

Lapač tuků z ušlechtilé oceli

Separátory vyrobené z nerezové oceli, například vyráběné společností ACO Group, si mohou dovolit používat velké podniky, protože tato zařízení mají velmi vysoké náklady. Spolu s vysokými náklady na zařízení jsou však jeho vlastnosti podstatně zlepšeny.

Především se jedná o dlouhou životnost zařízení a jeho hygienické vlastnosti. Materiál má vysokou antikorozní rychlost a může být použit jak pro venkovní instalaci, tak i v interiéru, a v tomto případě bude přístroj vypadat esteticky a nepoškozuje okolní interiér.

Lapač tuků z ušlechtilé oceli

Velký počet podniků zabývajících se výrobou separátorů vyrábí výrobky z nerezové oceli, ale z pozinkované oceli. Pozinkované lapače tuků nemají výhody nerezových zařízení. Stojí mnohem nižší a jejich vlastnosti se velmi liší od lapačů tuků z nerezové oceli.

Volba materiálu pro lapač tuků je dána hlavními rysy zařízení.

Klasifikace oddělovačůpodle typu instalace

Lapače tuků mohou být instalovány uvnitř i venku. Pro tento model se používá instalace zařízení ve vybraném místě.

Některá zařízení mohou být instalována uvnitř i na místě. Některá zařízení lze použít pouze v jednom prostředí, například lapače tuků Alta se používají výhradně uvnitř.

Lapače tuků pro vnitřní instalaci

Uvnitř budovy lze instalovat lapač tuků:

 • přímo pod dřezem;
 • v suterénu;
 • ve zvláštní místnosti.

Příkladem je lapač tuků OTB, který lze montovat pouze uvnitř. Mezi těmito způsoby montáže nejsou žádné zásadní rozdíly. Rozdíl v zařízeních může být pouze ve výkonu lapače tuků v závislosti na množství připojeného zařízení (počet umyvadel, van, praček a myček) a objemu odpadních vod.

Nejběžněji používané spotřebiče pro domácí použití jsou vyrobeny z plastu.

Lapač tuků pro kavárnu, restauraci nebo jídelnu lze instalovat na úrovni podlahy nebo s malou prohlubní.

Pokud se rozhodnete provést spojení sami, doporučujeme přečíst si článek „ Instalace a údržba lapače tuků “.

Tuk pod dřezem

Lapače tuků určené pro vnitřní instalaci se lišínízká cena a snadná instalace a použití.

Lapače tuků pro venkovní instalaci

Pro instalaci separátoru na ulici jsou nejvhodnější zařízení z nerezové oceli nebo sklolaminátu, protože jsou schopny odolat tlaku půdy. Taková zařízení mají vyšší průchodnost než domácí lapače tuků. Náklady na zařízení jsou samozřejmě poněkud vyšší. Typickým zástupcem zařízení pro venkovní instalaci je lapač tuků STK.

Lapač pouličních maziv

Aby zařízení fungovalo správně a nevytvářelo zbytečné problémy, je při jeho instalaci nutné provádět zemní práce, betonáž plochého a pevného povrchu a montážní práce. Nejlepší je svěřit instalaci pouličního lapače tuků profesionálním řemeslníkům.

Pro správný provoz lapače tuků instalovaného na dvoře lze použít další zařízení, například senzory pro hromadění tuků.

Čištění a údržba lapačů pouličních maziv je nejsložitější postup, ale doba mezi čistěním se v důsledku systémových parametrů výrazně zvyšuje.

Provozní parametry

Lapače tuků se liší výkonem a výkonem zařízení. U domácích spotřebičů se výkon pohybuje v rozmezí od 0,1 l /s do 2 l /s. Zbývající zařízení, která mají vyšší rychlost, jsou průmyslová.

Odlučovače tuků lze rozlišit způsobem čištění zařízení. Stojí za to zdůraznit:

 • Ruční pračky. Pro taková zařízení bude muset osoba sledovat. Čištění probíhá pomocí improvizovaných prostředků pro odstraňování tuku. Taková zařízení nejčastěji patří do třídy instalované v místnosti a mají malou šířku pásma.

Ruční čištění lapače tuků

 • Separátory, které se čistí čerpadly nebo specializovanými stroji. U tohoto druhu zařízení se zpravidla používají automatické funkce, které indikují potřebu údržby. Průmyslové lapače tuků, které mají velký ukazatel výkonu a lapače tukových maziv, mají podobné funkce.

Čištění lapače tuků strojem

Výrobci lapačů tuků

V současné době se do výroby a montáže lapačů tuků zapojuje velké množství různých zahraničních i ruských společností. V zařízeních různých společností nejsou žádné zásadní rozdíly. Všechny separátory jsou založeny na stejném principu a odpovídají výše uvedené klasifikaci.

Nejznámější společnosti:

 • Wavin Labko, který vyrábí lapače tuků pod značkou EuroREK.
 • Flotenk. Firma vyrábí různé typy separátorů. Všechna zařízení jsou vyrobena ze sklolaminátu.
 • Helyx. Zařízení společnosti se používají hlavně v průmyslových závodech astravovacích podniků.
 • Evo Stok. Ruský výrobce různých typů lapačů tuků. Společnost vyrábí zařízení z polypropylenu nebo vyztuženého plastu. Lapače tuků Evostok se používají jak v průmyslových podnicích, tak pro osobní potřeby domácností.
 • Pátý prvek. Firma se zabývá vývojem a výrobou průmyslových, dílenských a individuálních (pod dřezem) lapačů tuků. Všechna zařízení jsou certifikována a vydávána v souladu s příslušnými předpisy. Mazací pasta PE se liší od konkurence nízkými náklady a velkou záruční dobou.

Každá společnost má své výhody a tudíž nevýhody. Výrobci tukových pastí, kteří odpovídají uvedeným parametrům, jsou přibližně ve stejné cenové kategorii.

Lapače tuků tuzemských i zahraničních výrobců se v jejich vlastnostech a vlastnostech prakticky neliší.

Volba lapače tuků je samostatným povoláním každého spotřebitele. Doufáme, že tento článek vám pomůže pochopit hlavní typy zařízení a některé známé společnosti zabývající se vývojem, výrobou, instalací a údržbou separátorů.