Jak udělat odtok sami

Systémy odstraňování odpadních vod jsou nedílnou součástí každé průmyslové a soukromé struktury. Odvodňovací systémy, které jsou v takovém majetku neodmyslitelné, jsou důležité, proto je důležité pochopit, jak je výroba drenáží vlastními rukama. Vzhledem k architektonickým prvkům každé budovy je odvodňovací systém drahý, takže nejlepší možností by bylo namontovat ho sami, což bude popsáno v tomto článku. Máte-li zájem o montáž prefabrikovaných prvků, doporučujeme článek „ Návrh a montáž drenážního systému “.

Systém odvádění vody doma

Druhy drenážních systémů

V závislosti na architektonickém řešení střechy domu lze uspořádání kanalizace provést dvěma způsoby:

 1. Venkovní systém pro vypouštění vody.
 2. Vnitřní drenážní systém.

Vnitřní systémy

V případě ploché střechy jsou instalovány vnitřní odvodňovací systémy. Takový způsob organizování systému bude oprávněn v případě provozu v drsném podnebí. Podle jeho návrhu , vnitřní odvodnění obvykle sestává z:

 • přijímací nálevka;
 • přímo potrubí;
 • kolektor;
 • konektory pro čištění systému.

Venkovní systémy

Je poměrně problematické vyrábět vnitřní odtok vlastníma rukama, a proto vnější systémy jsou častěji používány pro odstraňování srážek. Skládá se z následujících prvků:

 • okapy, které mohou mít pravoúhlý, lichoběžníkový a půlkruhový tvar;
 • nálevky nebo spojky trubek;
 • potrubní výrobky;
 • upevňovací prvky.

Prvky vnější drenáže

Je snadné vyrobit všechny prvky vnějšího odvodnění sami, proto je tento systém používán při časté výstavbě.

Nezávislá instalace kanalizace

Použitý materiál

Pro instalaci venkovního odvodnění mohou být všechny jeho prvky vyrobeny z nejběžnějších a dostupných materiálů:

 • plasty (polyvinylchlorid);
 • kov.

Systémy odstraňování plastových kalů jsou převážně instalovány se střechou pokrytou měkkými dlaždicemi.

Nejlepším kovem pro výrobu komponent systému je samozřejmě pozinkovaný ocelový plech. Výhody této oceli spočívají ve snadné práci s ní a dlouhé životnosti.

Lakovaná ocel je považována za dražší a krásnější variantu. Ale aby okapy pro střechu s vlastními rukama z ní bez poškození ochranné vrstvy nebude fungovat.

Požadovánonástroj

Pro výrobu střešních odvodňovacích systémů vlastními rukama je nutné připravit jednoduché základní pracovní nástroje, které jsou prezentovány:

 • válcovací nástroj;
 • nůžky na kov;
 • kladiva;
 • forma pro výrobu okapů;
 • značkovací nástroj.

Proces instalace

Uvažujme krok za krokem, jak vytvořit odtok vlastníma rukama při minimálních nákladech na galvanizovanou ocel a osobní čas:

 1. Před zahájením instalace odvodnění je nutné provést přesné výpočty velikosti prvků systému.
 2. První žlab je vyroben. Je-li rozhodnutí učiněno tak, aby byl obdélníkový, může být použita jednoduchá kolejnice pro ohnutí ocelového plechu. Je vhodnější použít okap ve tvaru půlkruhu - lépe zvládá transport srážek. Pro výrobu polokruhového žlabu válcováním ocelových plechů se používá speciální nástroj pro válcování. Alternativně může být půlkruhový žlab vytvořen řezáním pozinkované trubky s kruhovým průřezem na polovinu.

Montáž žlabu

 1. Vyrobené žlaby jsou instalovány po obvodu střechy s mírným předpětím v jednom směru a upevněny pomocí držáků. V okapových spojích se používají speciální konektory, které jsou také řezány z pozinkovaného ocelového plechu.
Poradenství odborníka:Pro ukotvení žlabů byste měli použít skládanou metodusloučeniny. Sklopný zámek se vytvoří, pokud se okraj hrany každého žlabu ohne. Takové spojení spolehlivě drží jednotlivé prvky drenážního systému.
 1. Na spodní straně žlabu budou instalovány nálevky, které zajistí, že srážky spadnou do odtoku. Nálevka je složitější strukturou. Zahrnuje:
  • kužel;
  • rám;
  • sklenici.

Vytvoření nálevky

 1. Pro minimalizaci úniku vody by měl být horní průměr kužele roven průměru ráfku a průměr skla by měl být roven průměru trubky.
  Všechny složky nálevky jsou vyrobeny válcováním řezaných ocelových přířezů. V závislosti na střešní ploše jsou násypky instalovány v každém rohu budovy nebo je postačující namontovat jeden nálevku na dva sousední žlaby.
 1. Na opačném konci žlabu z nálevky je nutné instalovat zátky, které zabrání úniku vody v případě významných srážek.
 2. Aby se zajistilo spolehlivé spojení žlabů, doporučuje se na jedné straně trochu zúžit. Takové složité řešení vám umožní rychle a snadno sestavit všechny detaily do jednoho systému a výrazně zvýšit pevnost konstrukce.
 3. Instalace odvodňovacího systému končí instalací trubek s upevňovacími prvky. Spodní okraj potrubí musí být odváděn odvodňovací trubkou na opačnou stranu základu.budov, aby se minimalizovala voda vstupující do stěn domu.

Montáž trubek

Doporučení odborníka:

Pro plnou účinnost srážení je nezbytné předvídat a organizovat další sběr vody do kanalizace po odtoku.

Vlastními rukama je tedy možné v krátkém čase sestavit individuální, spolehlivý a účinný odvodňovací systém s malým finančním odpadem.