Jak vypočítat, vybrat a instalovat bouřkové (dešťové) zásobníky

Hlavní funkcí dešťové kanalizace je odklonit déšť nebo roztát vodu z určité oblasti, například z dvorku v okolí venkovského domu. Hlavními prvky sítě odvodnění dešťové vody jsou dešťové přihrádky určené k shromažďování a odstraňování přebytečné kapaliny. Výběr vhodného výrobku a jeho instalace bude popsán v této publikaci.

Sprchová vanička pomáhá odstraňovat přebytečnou vlhkost mimo pracoviště

.

Typy dešťových van

V závislosti na materiálu, z něhož jsou žlaby pro odvodnění vyrobeny, lze tyto nádoby rozdělit na:

 • kovové podnosy;
 • betonové nebo železobetonové žlaby;
 • plastové deštníky;
 • kompozitní podnosy.

Každý typ odtokové vaničky může být uzavřen speciálním roštem, který dodává celému kanalizačnímu systému estetický vzhled.

Zásobníkové rošty ze specifického materiálu mají své vlastní výhody a nevýhody.

Kovové podnosy

Zásobník dešťové vody může být vyroben z kovu. Takové zařízení podléhá přísným požadavkům ve vztahu k:

 • tloušťka kovu;
 • tloušťka a pevnost antikorozní vrstvy.

Příkladem kovového zásobníku může být drenážní systém z litiny.

Odvodňovací žlaby jsou těžké a musí být instalovány pomocí strojního zařízení. Kromě toho mají ocelové odvodňovací žlaby vysoké náklady. Proto v moderní výstavbě dávají přednost použití jiných materiálů pro výrobu kanalizačních systémů v bouřích a pro výrobu krásných a trvanlivých krytů litiny a oceli roštů pro rošty.

Kovové mřížky mají vysokou pevnost

Betonové podnosy

Betonové nebo železobetonové žlaby jsou různé:

 • nízké náklady;
 • vysoce odolná vůči agresivním odpadním vodám;
 • trvanlivost;
 • dobrý kříž.

Betonové žlaby s kovovými mřížkami

Významnou nevýhodou betonových van je jejich vysoká hmotnost. Pro přepravu a instalaci budou vyžadovat speciální zvedací zařízení.

Většina moderních společností vyrábí betonové bouřky standardních velikostí:

 • délka - 1000 mm;
 • šířka - od 100 do 500 mm;
 • výška - 90-760 mm.

Nejčastěji se tyto výrobky používají při úpravě dešťových kanalizací v blízkosti dálnic. Silniční odtoková miska, vyrobená z betonu, je schopna vydržet velké zatížení vozidla.

BetonStojany na bouře jsou instalovány v místech, kde je na ně kladeno značné zatížení a není třeba respektovat estetický vzhled.

Plastové podnosy

Plastové vaničky jsou vyrobeny z různých typů plastů - nízkotlakého polyetylénu nebo propylenu. Tyto látky jsou dostatečně lehké. Plastové deště můžete přepravovat a instalovat vlastními rukama.

Plastová vanička se snadno přepravuje a instaluje

Ve většině případů se v venkovských domech nebo v parcích používají plastové kanalizační systémy.

Rozměry plastových vaniček mohou být zcela odlišné. Jednoduchost jejich výroby umožňuje vyrábět drenáže různých rozměrů. Na přání zákazníka mohou být podnosy vyrobeny v různých barvách.

Plastové výrobky jsou ve srovnání s betonem méně odolné, ale mají vyšší propustnost. Tohoto aspektu je dosaženo díky hladkosti použitého materiálu.

Zásobník z umělé dešťové vody nejméně způsobuje zablokování.

Kompozitní podnosy

Kompozitní drenážní žlaby jsou vyrobeny z:

 • polymerový beton (materiál se skládá z plastu a betonu);

Polymerová betonová jáma

 • polimerpeschanika (materiál vzniká smícháním trvanlivého plastu, písku a dalších sloučenin).

Odtoková vanička z polymerního písku

Zásobník dešťové vody vyrobený z jakéhokoliv druhu kompozitního materiálu má hlavní vlastnosti plastových výrobků a vyšší pevnost.

Firmy vyrábějí výrobky o délce 1000 mm, šířce 70 mm - 300 mm. Výška zásobníku se může lišit v závislosti na přání zákazníka.

Výběr zásobníků

Musí být navržen jakýkoli kanalizační systém. S určitými dovednostmi to lze udělat nezávisle, ale je vhodnější hledat pomoc od specialistů.

Při výběru dešťových vaniček je třeba vzít v úvahu:

 • hmotnost a rozměry odtokových žlabů;
 • vlastnosti materiálu, ze kterého jsou vyrobeny;
 • výška dešťových van. Tento faktor je ovlivněn odhadovaným množstvím dešťové vody, které musí být z lokality odstraněny.

Pro výstavbu dešťových kanalizací v usedlostech, parcích nebo rekreačních oblastech a v místech, kde auta nejezdí, se používají různé varianty plastových vaniček. Pokud je dešťová voda položena v blízkosti silnic, v průmyslových zónách nebo na letištích, používají se silnější betonové podnosy.

Výpočet žlabu

Sprchové vaničky Lattice jsou k dispozici ve standardních délkách. Šířka a výška zásobníku se volí podle množství odpadní vody, kterou musí projít. Objem odpadních vod se vypočítá podle vzorce:

Q = q20 ∙ F ∙ φ , kde

 • Q je vypočtená hodnota (objem vody);
 • q20 - koeficient charakterizující množství srážek v oblasti instalacekanalizace (tento ukazatel lze nalézt v regionálních stavebních předpisech);
 • F je plocha lokality, pro kterou je plánováno vypouštění dešťové vody;
 • φ - odvodňovací koeficient v závislosti na nátěru aplikovaném na místě (pro asfaltové místo, 0,95; s převažujícím cementovým povlakem, 0,85; 40).
Nedoporučuje se zanedbávat výpočty. V opačném případě nebudou mít dešťové kanalizace řádné funkce a budou se vyrovnávat s odstraňováním tekutin v silných deštích nebo v období silného tání sněhu.

Instalace bouřkových van

Chcete-li instalovat dešťovou kanalizaci sami a instalovat plastové odtokové žlaby s rošty na zahradě, musíte postupovat podle následujících pokynů:

 1. V souladu s projektem kanalizace vykopat zákopy pro dešťová patra na požadovaných místech. Nezapomeňte, že k zajištění gravitace tekuté bouře je kanalizace namontována s dodržením svahu.
Optimální úhel sklonu jednoho metru sprchové vaničky je 10 mm.
 1. Maximální zhutnění spodní vrstvy půdy.
 2. Na dně výkopu položte vrstvu písku, která bude sloužit jako další odvodnění.
 3. Pod plastovým podnosem musí být zhotoven betonový podklad s minimální šířkou 100 mm. Je vhodnější vytvořit nejen základ pro trvanlivý betonplastový podnos, ale stejným způsobem k posílení stěn výkopu. V tomto případě půda pod vlivem teplotního rozdílu nebude silně tlačit a v důsledku toho zlomí stěny zásobníku.
 4. V betonové krabičce je umístěn podnos.
 5. Nejvhodnější je zavřít žlabový žlab roštem, aby se zabránilo tomu, že se do kanalizační sítě dostanou velké odpadky. Sací mřížka by měla být 3 mm - 5 mm pod úrovní země nebo krytu.

Schéma instalace plastové přihrádky

Podnosy jsou propojeny pomocí speciálních štěrbin, které jsou součástí konstrukce. Aby nedošlo k záměně v instalačním schématu, na každé liště je nakreslen směr, ve kterém by se voda měla pohybovat. Spoje žlabů jsou ošetřeny speciální směsí - tmelem, aby byla zajištěna jejich nepropustnost.

Systém odvodnění dešťové vody bude vypadat lépe, pokud je každý zásobník pokryt speciálním roštem. Drenážní žlab s litinovou, ocelovou nebo plastovou mřížkou je instalován podle stejného schématu.

Pokud správně vypočítáte velikost dešťové vaničky, vyberete nejvhodnější materiál pro konkrétní podmínky a instalujete kanalizační systém podle všech pravidel, pak nemůže déšť zaplavit zahradu a zničit náladu jejích obyvatel.