Kanalizační potrubí a armatury: PVC nebo litina?

Kanalizační potrubí a armatury z různých materiálů se používají k provádění kanalizace v soukromém domě. Život a jejich cena je přímo závislá na surovinách používaných při výrobě.

Nejběžnějším materiálem je polymer, plast. Je snadnější instalovat a levněji než jeho alternativa, litina, a také má všechny vlastnosti požadované pro vnější a vnitřní kanalizační systémy. Charakteristika obou možností dáváme v tomto článku.

Trubky polymerní pro vnitřní a vnější kanalizaci

Výrobky z polymerní kanalizace

Materiál pro výrobu polymerních (plastových) trubek může být:

 • polypropylen (PP);
 • polyvinylchlorid (PVC).

Venkovní kanalizační systém

Venkovní kanalizace je pokračováním vnitřního kanalizačního systému. Mezi jeho funkce patří odklonění domácích (nebo průmyslových) odpadních vod z budov a staveb do čistíren odpadních vod, jakož i sběr a přeprava dešťové vody. Současně se vnější kanalizační systém stává tlakovou hlavou nebo volným tokem. Zvažte vlastnosti každého z nich.

Externí venkovní kanalizace:

 1. Určeno pro zadáníodtoky pohybující se gravitací. Pro takový systém jsou vhodné hladké PVC nebo PP trubky a tvarovky. Zpravidla jsou trubky + plastové kanalizační armatury pro vnější kanalizaci natřeny oranžovou nebo hnědou barvou.
Poradenství odborníka:Kanalizační trubky jsou natřeny v různých barvách, aby je bylo možné rychle odlišit. Tato barva je zpravidla oranžová pro externí kanalizační systém a šedá pro vnitřní kanalizaci.

Oranžová - barva venkovní kanalizace

 1. Potrubí pro vnější kanalizační systémy jsou vyráběny ve dvou typech:
 • jednovrstvé - zvládají své úkoly při pokládání odpadních vod v hloubce 4 m;
 • dvouvrstvý - použitý při pokládání kanalizace ve velkých hloubkách, jsou vyrobeny z polyethylenu zvláštního druhu, jejich vnější strana připomíná vlnitou trubku a vnitřní strana je hladká.

Vnější a vnitřní pohled na dvouvrstvou trubku

 1. Stojí za povšimnutí, že všechny polymerní výrobky pro vnější odpadní vody, které jsou uloženy v podzemí, vykazují vynikající provozní výsledky. Při instalaci vnějšího kanalizačního systému se používají zvonovité konstrukce, spojení detailů se provádí pomocí gumových těsnicích kroužků. To velmi usnadňuje jak samotnou instalaci, tak proces provozu.

Vnější tlaková kanalizace:

 1. Tento systém odvádí odpadní vody z domácích odpadních vod do čistíren odpadních vodkanalizační čerpací stanice. Tlakový kanalizační systém zahrnuje použití trubek a armatur z nízkotlakého polyethylenu, protože právě tento materiál zajišťuje nepřetržitý provoz systému pod tlakem, který je navíc ovlivněn zemním zatížením.
 2. Vysokotlaké polyethylenové trubky se vyznačují vysokou chemickou odolností, odolností proti korozi a nízkou hmotností. Jsou také natřeny oranžovou barvou, což znamená jejich vhodnost pro použití při instalaci vnějšího kanalizačního systému.
 3. Pro spojovací části potrubí vnějšího tlakového kanalizačního potrubí z polyethylenu se používají kování pro plastové kanalizační trubky, svařované a zvlněné, z vhodných materiálů.

Svařované (levé) a lisovací (pravé) kování

Vnitřní kanalizační systém

Uvnitř každé krajinářské budovy jsou vodovodní instalace propojena potrubním systémem - vnitřní kanalizací. Prostřednictvím tohoto systému jsou odpadní vody shromažďovány a vypouštěny do vnější kanalizace.

Prvky domácích odpadních vod se vyznačují šedou barvou

.

Při výrobě trubek a tvarovek pro vnitřní kanalizaci se používá polypropylen a polyvinylchlorid, výrobky jsou během výroby natřeny šedě. Zvažte rozdíl mezi těmito materiály:

 1. Potrubí a armatury pro kanalizaci z PVCodolávat působení chemických látek. Mohou přepravovat odtoky s teplotami do 600C, avšak krátkodobá přeprava teplejší vody je povolena do 950C.
 2. Trubky vyrobené z PP se s výhodou liší od trubek z PVC tím, že vydrží dlouhodobé vystavení vysokým teplotám - přepravují odpadní vodu při teplotě 95 ° C až 68 ° C. PP-trubky se používají při montáži netlakových kanalizačních systémů do všech budov. Hlavní výhody PP trubek jsou:
 • nehořlavost - díky antipyranům obsaženým v materiálu;
 • odolnost vůči vysoké teplotě;
 • dobrá odolnost vůči chemikáliím, dokonce i agresivním médiím.
Doporučení odborníka:Díky vynikající chemické odolnosti plastových kanalizačních trubek mohou být použity v kanalizačních systémech pro čistírny, zdravotnická zařízení, laboratoře atd.

Kanalizační systém litiny

Typy tvarovek z litiny

Při stavbě vnitřních kanalizačních systémů v budovách a konstrukcích lze použít i litinové trubky a tvarovky. Jsou vyrobeny z šedé litiny s přídavkem tvárného grafitu a musí splňovat požadavky GOST 6942-98 "Pig-železné kanalizační potrubí a armatury k nim."

Vnitřní a vnější stěny litinových trubek jsou potaženy speciální bitumenovou antikorozní směsípředcházet škodlivým účinkům odpadních vod. Kromě asfaltových směsí se smí aplikovat i jiné antikorozní směsi s teplotou měknutí nejméně 600C.

Litinové trubky pro domácí odpadní vody jsou pevně spojeny s plastovými trubkami (PVC nebo PP) s pryžovými přechodovými rukávy - litinou /plastem nebo plastem /litinou.

Adaptér z litiny na plast

Důležité výhody litinových kanalizačních trubek zahrnují:

 • trvanlivost;
 • nehořlavost;
 • spolehlivost;
 • možnost opětovného použití prvků kanalizace po demontáži.

Oba typy materiálů pro trubky mají dostatečný seznam výhod. Stojí však za povšimnutí, že naše doba použití litinových trubek je minulostí, což postupně dává více prostoru do moderních kanalizací z plastu.