Kanalizační potrubí pro kanalizaci: použití a instalace

Pro komunikaci s kanalizací s atmosférou a zajištění jejího větrání při výstavbě komunikací v obytných budovách a veřejných budovách se používá kanalizační potrubí.

Odpadní voda, proudící po svislé stoupačce, vytváří v potrubí vakuum, které je částečně kompenzováno zbývající vodou v sifonech. Pokud však dojde k jednorázovému silnému výboji, odtoky, když se pohybují dolů, vytvářejí vakuum v kanalizačním systému a způsobují vyprazdňování všech sifonů. To zase vede k pronikání nepříjemných pachů z hlubin kanalizace do interiéru.

Tento problém je zcela reálný a přináší spoustu nepohodlí a nepohodlí. Instalace ventilátorové trubky, která se nachází v našem článku, vám to pomůže vyřešit.

Zábavná trubka vám ušetří nepříjemné pachy z kanalizace

Aplikace nálevkových trubek

V souladu s platnými stavebními normami je výstavba kanalizačního systému bez zahrnutí sanitární trubky do konstrukce možná, pokud se staví jednopatrový dům. To je způsobeno malým množstvím jednorázových odtoků.

I v nízkopodlažních budovách však někdy vzniká potřeba instalovat ventilátorové potrubí. To se děje v jednotlivých případech.velký objem, když je průřez svislé stoupačky blokován průtokem odpadní vody o 100%, například při použití lázně a záchodové mísy.

Záchodová mísa se zpravidla montuje na kanalizační potrubí o průměru 110 mm, průřez vypouštěcího otvoru proplachovací nádrže je obvykle 70 mm. Do koupelny je dodávána trubka o průměru 50 mm, která je pak napojena na stoupačku. Průřez sifonu tedy nepřesahuje 110 mm. Ukazuje se, že když je použita jediná záchodová mísa nebo pouze vana, vnitřní průměr stoupačky se zcela nepřekrývá.

Umyvadla, umyvadla a spotřebiče pro domácnost připojené k kanalizačnímu systému (myčka nebo pračka atd.) Také nejsou schopny významně ovlivnit objem jednorázového odtoku, takže toaletní potrubí může být instalováno podle přání.

Uspořádání potrubí o průměru 110 mm

Je-li dům vybaven několika koupelnami, které jsou současně využívány různými členy rodiny, je nutná instalace násypky.

V následujících případech se doporučuje vybudovat kanalizaci s kanalizačními potrubími:

 1. instalace v soukromém kanalizačním stoupači o průměru 50 mm nebo menším;
 2. přítomnost dvou nebo více pater, z nichž každá má sociální zařízení;
 3. v případě, že dům má bazén a jiné instalatérské vybavení, které vytváří těžké odtoky.

Montáž

Instalace potrubí ventilátoru

Pokud provádíte instalaci zábavné trubky vlastníma rukama,dodržujte základní pravidla:

Trubka nálevky je instalována poklepáním na odbočku

 1. Při nákupu stavebních materiálů se ujistěte, že se průřez stokového potrubí a násypky shoduje; optimální průměr trychtýřové trubky (stejně jako stoupačky) je 110 mm;
 2. vnější část stoupačky by měla být umístěna na takovém místě, aby z ní rychle a snadno rozptýlila „pachy“;
 3. počáteční bod kanalizačního systému by měl být umístěn ve vytápěné místnosti, ale poslední by měl být v chladném. Tím je zajištěn potřebný rozdíl teploty a tlaku, kterým se odstraní nepříjemné pachy mimo dům.

Vzhled T-kusů a revizí potrubí ventilátoru

Pokyny od odborníka:Kanalizační potrubí je skutečným pokračováním hlavní kanalizační stoupačky a může být provedeno nezávisle na kanalizační trubce o příslušném průměru.

Nepříjemné pachy v koupelnách se objevují v důsledku nedostatečného objemu sifonů na sanitárních zařízeních. V malých sifonech zůstává voda rychle suchá (za 3-5 dní, pokud nepoužíváte vodovodní instalace), což otevírá volný přístup k pachům z kanalizace uvnitř místnosti. Někdy je instalace větších kapacit sifonů nepraktická, pak je nutná výměna trubek v bytě.

Pokud má kanalizace bytového domu takový prvek jako kanalizační potrubíplast je problém vyřešen následovně:

 • vzduch v kanalizační stoupačce, stoupající a vystupující z potrubí, vytváří podtlak v kanalizační soustavě;
 • když sifony dehydratují, vzduch z místnosti prosakuje do kanalizace a ne naopak;
 • Vzduch zůstává čerstvý, bez nepříjemného drahoušku, a to i při dlouhodobém nepoužívání instalatérských prací.

Závěr větracího potrubí na střeše

Úkoly domácích odpadních vod zahrnují přepravu odpadních vod z budovy do vnější kanalizace. Pro svou efektivní práci je vyžadováno dobré větrání, které zajišťují stoupačky vybavené kanalizačními trubkami.

Schéma výfukového potrubí na střeše

Doporučení odborníka:Na střechu by mělo být vyvedeno vertikální potrubí. Je přísně zakázáno umístit výstup do podkroví.

Aby bylo možné správně nainstalovat nálevkovou trubku, musíte dodržovat následující zásady:

 1. zajištění, že odvzdušňovací potrubí je přivedeno na střechu, je zajištěna optimální výška 50 cm; je-li střecha používána k jakémukoli účelu a je aktivně využívána, nesmí být odtah stoupačky menší než 3 m;
 2. kanalizační trubka o průměru 110 mm je napojena na kanalizační stoupačku stejného průřezu;
 3. několik stoupaček může být připojeno najednou s jedním potrubím ventilátoru;
 4. je zakázáno organizovat odtah stoupačky, opatřený ventilátorovým potrubím, ve spojení s ventilačním systémem nebo komínem pece;
 5. výstup trychtýřové trubky, umístěný nad střechou, se provádí ve vzdálenosti 4 m nebo více v horizontálním směru od otevíracích oken, balkonů atd.

Zapojení několika stoupaček s jedním potrubím ventilátoru: 1 - šikmé odpaliště; 2 - koleno 45 stupňů; 3 - rovné koleno; 4 - rovné tričko.

Kanalizační stoupačka na střeše nemusí být vybavena žádnými přídavnými odsávacími zařízeními (například přepážkami, mušky). Použití těchto zařízení může navíc vést ke kondenzaci v systému, který při zamrznutí zablokuje vývody.

Rovněž se nedoporučuje odvzdušňovat potrubí ventilátoru pod převisem střechy. V chladném období může dojít k poškození sněhem a pádem ze střechy.

Pro větrání kanalizace se používají kanalizační potrubí: rozměry těchto výrobků se liší, ale nejběžnější jsou trubky o průměru 110 mm.

Zpětný ventil pro odvzdušňovací potrubí

Instalace trychtýřové trubky je jednoduchá: instalace se provádí v potrubí předem určeném pro větrání. Pokud systém větrání obsahuje malý počet větraných stoupaček, může být potrubí ventilátoru vyprázdněno vodorovně přes nejbližší stěnu. To navíc nepoškozuje interiérový design místnosti.

Vnější a vnitřní pohled na ventil ventilátoru

Kouřovody by měly být vybaveny zpětným ventilem. Opravuje situaci, kdy je proveden nesprávný sklon kanalizační trubky achrání také domovní kanalizaci od:

 • vrácení kanalizace zpět do hygienických zařízení;
 • zamoření hlodavci;
 • pronikání mechanických nečistot.

Ventil může být namontován nejen uvnitř trychtýřové trubky, ale také venku. Vnitřní instalace zahrnuje předběžné důkladné čištění a odmašťování potrubí s další instalací speciální vložky. Zpětný ventil pro zábavné trubky prodávané odděleně od této vložky. Je umístěn v opačném směru pohybu odpadu a jeho okvětní lístky by se měly ohnout na stranu vodovodu.

Při pokládce násypky s pracovním průměrem 110 mm je nutný adaptér pro instalaci zpětného ventilu. Pokud dojde k propojení trubek se šedými trubkami s rozřezaným hrdlem, je ventil namontován do potrubí.

Správně instalovaný podtlakový ventil

Doporučení odborníka:Při montáži zpětného ventilu odborníci nedoporučují použití silikonů a jiných maziv, ani určených pro kanalizační systémy. Veškeré instalační operace se provádějí na suchém povrchu.