Kanalizační potrubí: rozměry (průměr, délka, hmotnost)

Moderní průmysl vyrábí různé kanalizační potrubí: jejich rozměry jsou upraveny technickými podmínkami. To umožňuje zvolit cestu pro kanalizační systém jakékoliv konfigurace as jakýmikoliv parametry: tloušťkou stěny, délkou trubky nebo průměrem. Na tomto parametru, jako je velikost potrubí, jsme podrobně v tomto článku.

Potrubí určitého průměru mají svůj vlastní účel

Základní ukazatele potrubí

Indikátory průměru

Hlavní ukazatele průměru potrubí jsou:

 1. Vnitřní průměr . Tento indikátor je jednou z nejzákladnějších vlastností všech typů trubek, tvarovek a dalších tvarovek.
 2. Průměr podmíněného průchodu . Označuje se jako Dy nebo Dy a udává jmenovitou velikost průměru (vnitřní) v milimetrech nebo jeho zaokrouhlenou hodnotu.
 3. Jmenovitý průměr potrubí . Označuje se jako Dn nebo Dn.
 4. Vnější průměr .
 5. Tloušťka stěny .

Indikátory hlavních potrubí

Nejzákladnějším parametrem, na jehož základě jsou trubky zvoleny pro organizaci všech typů kanalizačních systémů, jak vnějších, tak vnitřních, je průměr trubky. RozměryPlastové kanalizační trubky jsou odlišné a dodávají se ve standardním rozměru. To vám umožní vybrat ty produkty, které jsou vhodné pro každý konkrétní úkol:

 • kanalizační potrubí 110 mm slouží k zajištění vypouštění odpadních vod pro toaletní mísy;
 • pomocí potrubí o průměru 75 mm jsou odtoky odváděny ze sanitárních zařízení: vany, dřezy a jiné;
 • pro organizaci stoupaček nebo odstraňování odpadních vod z budovy se používají potrubí o největším průměru;
 • pro organizaci domácích kanalizací používaných 300 mm trubek.

Tloušťka stěny a průměr jsou vzájemně propojeny

Tloušťka stěny a průměr jsou vzájemně závislé hodnoty. S průměrem 150 mm je tloušťka stěny kanalizační trubky 3,9 mm a v trubce 110 mm je tato velikost 3 mm.

Hmotnost a délka

Další parametr závisí na průměru - hmotnosti trubky a tudíž množství materiálu použitého při jeho výrobě. Jeden lineární metr o průměru 110 mm váží asi jeden kilogram as průměrem 160 mm bude hmotnost již 2,129 kg.

Při organizaci kanalizačního systému je třeba vzít v úvahu délku kanalizační trubky:

 • maximální délka těchto trubek je 6 metrů;
 • minimálně jeden metr.

Standardní velikosti jsou dva, tři, čtyři a pět metrů.

Jak jsou vypočteny velikosti různých typů trubek

Plastové kanalizační trubky

Moderní potrubní průmysl ve velkém sortimentu vyrábíPVC kanalizační potrubí: velikost těchto výrobků se může lišit a do značné míry závisí na požadavcích zákazníků.

Velikosti trubek z PVC se liší v širokém rozsahu

.

Schopnost přizpůsobit se požadovaným rozměrům je nepochybnou výhodou. V souvislosti s tak rozsáhlým výběrem výrobků na trhu s trubkami z PVC, před zahájením výměny potrubí nebo instalací nového kanalizačního systému je nutné seznámit se s jejich celým rozsahem a obecnými parametry.

Doporučení odborníka:Pokud se rozhodnete použít polyethylenové trubky, je třeba mít na paměti, že výrobce označuje potrubí pouze na vnějším průměru. Tloušťka stěny je také uvedena na výrobku, takže není těžké odečíst tloušťku stěny od velikosti vnějšího průměru a získat vnitřní průměr trubky.

Při výběru potrubí pro kanalizaci je určujícím parametrem vnitřní průměr. Tato velikost kolísá v souladu s rolí, kterou bude trubka hrát, a na místě, kde bude připojena. Toto jsou standardní hodnoty:

 • 25 mm - pro odvodnění z myčky nebo pračky,
 • 32 mm - vývod ze sifonů jakéhokoliv typu a sprchového koutu,
 • až 50 mm - pro distribuci odpadních vod kolem bytu.

110 mm - nejběžnější průměr

Největší průměr - až do dvou set milimetrů - se používá pro vnější kanalizaci s nejběžnějším průměrem kanalizační trubky - 110 milimetrů.

Rady od profesionála:Pokud hovoříme o délce takových trubek, průmysl je vyrábí až do délky 6 metrů v krocích po jednom metru. Nejedná se však o nejzákladnější parametr: v případě potřeby můžete snížit požadovanou délku brusky.

Odpadní potrubí z litiny

Podle funkce lze litinové kanalizační potrubí rozdělit do dvou typů:

 1. SMU- mají hladké konce, tzn.
 2. SME- jeden konec má konektorové spojení a druhý konec je hladký.

Potrubí třídy SMU (vlevo) a SME (vpravo)

Rozměry litinových odpadních trubek se vyznačují průměrem (jmenovitým), tj. Vnitřním průměrem (například litinová trubka, označená jako DN 100, má vnitřní průměr 100 mm a vnější průměr 110 mm).

Standardní jmenovité průměry litinových trubek jsou: DN 50, 75, 100, 125 atd., Až do DN 400. Trubky z tvrdé litiny s hladkými hranami nabízí výrobce s délkou tří metrů a odnímatelné trubky z litiny jsou 150 mm, 250 mm, 500 mm, 1 m, 2,5 m, 3 m.

Rozsah litinových trubek není o nic méně široký

.

Aby bylo možné řádně navrhnout a uspořádat kanalizační systém, je nezbytné získat kanalizační potrubí a armatury v přísném souladu s konstrukčními parametry: rozměry těchto výrobků se liší ve velmi širokém rozsahu a mohou být vybrány pro téměř všechny kanalizační systémy. Hlavní je pak vzít v úvahu všechny základní parametrysystém bude sloužit dlouho a bez poruch.