Mechanický nástroj pro čištění kanalizace: kabel, drát, páska, pružný hřídel

Kabel pro čištění kanalizace umožňuje rychle zvládnout ucpání trubek s malým průměrem. Vzhledem k účinnosti tohoto nástroje je tato metoda velmi rozšířená. Kromě toho můžete použít i jiné prostředky mechanického čištění - drát, pružný hřídel nebo pásku. Více informací o každém nástroji v našem článku.

Mechanické čištění odpadních potrubí je velmi účinné

.

Kanalizační kabel a jeho použití

Vlastnosti konstrukce kabelu

Kabel vyrobený za výrobních podmínek je jádro ze dvou drátů, kolem kterého jsou navinuty prameny drátu. První vrstva se aplikuje na osu doprava a další - na osu vlevo. Střídání se opakuje pro dosažení požadovaného průměru. Při výrobě kabelů s použitím vysokopevnostní oceli St 70. Až 3500 ot /min - takové zatížení na rotaci musí vydržet hotový kabel.

Doporučení odborníka:Při volbě nástroje pro čištění kanalizačního systému je nutné správně určit průměr kabelu, který je vhodný pro konkrétní odtokový systém.

Uvolňovací kabely různých průměrů

Pohodlná otočná rukojeť umožňuje dobře držet kabel a relativně rychle eliminovat ucpání v úzkých místech při otáčení trubek a větví. Sanitární kabel pro čištění kanalizace lze zakoupit v železářství.

Jak vyrobit kabel vlastníma rukama

Takový nástroj je také možné vyrobit sami:

 • je nutné vzít ne příliš silný a dostatečně ohebný kovový kabel;
 • jeho hrot se ohýbá a chmýří;
 • připevněte kroužek k druhému konci kabelu tak, aby bylo možné provádět nástroje s kroucenými pohyby;
 • položte malý kousek plastové trubky na střed kabelu nebo jej zabalte tvrdým materiálem, aby byl nástroj pohodlně držen.

Fluidování špičky kovového kabelu

Kabel k čištění odpadních vod musí být držen ve středu ruky a musí být veden do odtokové trubky. Současně použijte druhou stranu k otáčení volného konce kabelu.

Kromě čištění vnitřních stěn odtokových trubek se při čištění vodovodních a topných systémů, jakož i komínů a odtokových trubek používá sanitární kabel.

Schéma používání kabelu

Pořadí použití kabelů

Postup použití kabelu je následující:

 1. Volný konec kabelu se zasune do otvoru v záchodové misce.
 2. Otáčením kabelu ve směru hodinových ručiček se pohybuje potrubím.
 3. Po odstranění ucpání a odstranění vody je nutné odvzdušnit potrubípístu.
 4. Na konci čištění potrubí musí být systém nalit do nádoby s vodou ohřátou na bod varu.

Kabelové trysky

Ke zlepšení účinnosti jsou na konci kabelu upevněny speciální trysky:

 • spodní tryska dobře zapadá do písku, bahna a kamenných třísek,
 • děrovací tryska umožňuje relativně rychle zničit staré blokády,
 • háčkové upevnění ve formě háčku pro extrakci shluků šesti a vlasů, stejně jako hadrových hadrů,
 • pro čištění vodního těsnění záchodové mísy použijte trysku ve formě smyčky z pozinkované pružinové oceli.

Kabel může mít celou sadu trysek

Poradenství odborníka:Pro nekomplikované zablokování není nutné pro čištění kanalizace používat speciální trysky. Pokud se však provádí čištění kotlů nebo trubek s pevným průměrem, je jejich použití velmi účinné.

Drát pro čištění odtokových trubek

Kromě ohebného ocelového lana (průměr trubek - do 300 mm) je v arzenálu specialistů pro boj proti ucpání (průměr potrubí - do 250 mm) také ocelový drát. Pokud mají trubky průměr až 350 mm, používejte k čištění nahromaděných nečistot vodu.

Práce na odstranění zablokování drátem obvykle spočívají v těchto operacích:

 1. Ocelový drát s hrotem (kroužek nebo kulička) se zavádí do vrtu přes vodicí trubku upevněnou sponu.
 2. Za účelem zachycení předmětů, které způsobily ucpání, nastavte vidlice do suché spodní části.
 3. Upevněte vodič.
 4. Drát je dán translačním pohybem.

Použití drátu k čištění potrubí

Tento způsob zúčtování je velmi rozšířený, ale není dokonalý, protože drát pro čištění kanalizačního systému v potrubí, když se pohybuje, se začíná proměňovat ve spirálu, což způsobuje snížení její konečné pružnosti. Když je průměr trubky větší než 200 mm, vodič se nemůže dostat do zablokování v důsledku pružných pohybů.

Ohybný hřídel

Pružný hřídel pro čištění odpadních vod sestávající z ocelového lana o průměru 9 mm a pláště, které je pevně navinuté vinuté pružiny z ocelového drátu o průměru 5 mm, je účinnější než drát. Kabel může dosáhnout délky 60 m. Průměr pláště kabelu je 20-28 mm.

Pružný hřídel - analog kabelů zabalených pružinou

Kovová páska

Páska pro čištění odpadních vod (délka - 7-30 m, tloušťka - cca 3 mm, šířka - do 25 mm) je dalším nástrojem, který najde široké uplatnění. Jeho flexibilní a dostatečně tuhá konstrukce umožňuje čištění dlouhých trubek. Pro blokování děrování pomocí trysky ve formě čtyřúhelníkových vrcholů. Páska je vybavena pohodlnou rukojetí.

Čisticí páskadocela kompaktní

Vzhledem k tomu, že nástroje, které se používají v mechanickém způsobu čištění odpadních vod, mají jednoduchý design, můžete se úspěšně vypořádat s problémem blokování bez nutnosti volání odborníků.