Monolitický betonový septik bez čerpání vlastních rukou

Nejhospodárnější verzí autonomního kanalizačního systému v soukromém domě nebo venkovském domě pro trvalé použití je monolitická betonová septiková nádrž bez odčerpávání. Faktem je, že železobetonové prstence nejsou příliš drahé, ale je obtížné je označit za levné a dodávka konkrétního zboží je často obtížná z důvodu odlehlosti staveniště, takže si každý nemůže dovolit jednodušší způsob stavby. Ale, jak je nejčastěji případ, existuje řešení: dodávka sypkých stavebních materiálů do dachy je mnohem jednodušší než křehké a objemné prstence a desky.

Betonové septiky jsou trvanlivé, jejich zařízení je jednoduché a spolehlivé. Abychom se ušetřili před potřebou provádět opravy a restaurátorské práce v již používaném čistícím systému, měli byste se řídit doporučeními odborníků, která budou poskytnuta v našem štěstí a pečlivě provádět všechny práce.

Připravená monolitická septiková nádrž

Přípravné práce

Začátek stavby - jáma

Stejně jako výstavba většiny podzemních zařízení, Stavba septiku začíná kopáním velké jámy - jámy. Jeho objem se vypočítá různými metodami. Vzhledem k tomu, že maximální průměrná denní spotřeba vody průměrné rodiny je asi 1,5 m3. m, objem budoucího systému úpravy by měl být přibližně osm metrů krychlových. Můžete samozřejmě mít větší objem, ale s řádnou organizací systému čištění vody, to je dost.

Takže musíte vykopat jámu ve tvaru rovnoběžnostěnu o délce 2m. Práce není snadná, zejména pokud je půda těžká, ale proto je tato varianta nejekonomičtější. V této fázi potřebujeme pouze lopatu.

Připraveno k výkopu

Tento proces trvá v průměru jeden den, nejméně dva. Není naprosto nutné spěchat, hlavní věc je, že stěny a dno výsledné jámy jsou poměrně rovnoměrné: pečlivá práce zajistí rovnoměrnost vrstvy malty, to znamená, že ušetří peníze a vytvoří jednotnou pevnost.

Poradenství odborníka:V drsných podmínkách na severu a někdy s poměrně mírným podnebím středního pruhu mráz v zimě zamrzne do určité hloubky, proto se doporučuje pokládat potrubí pod jeho značku nebo použít tepelnou izolaci. To je třeba naplánovat v přípravné fázi.

Monolitická septiková nádrž funguje stejně jako podobné zařízení skládající se ze dvou betonových studní. Výkop je samotný, ale je rozdělen do dvou částí, z nichž každá je čistící. Proto i přesekonomické možnosti, takový sanitární systém splňuje požadavky environmentálních norem.

Bednicí technika

Aby bylo možné postavit betonovou septikovou nádrž, aby nedocházelo k utrácení peněz za velké množství bednění, je nejlepší použít posuvné bednění. V tomto případě může být vyrobena pro polovinu jámy a poté přesunuta do zbytku poté, co první úsek vytvrdl, navíc tímto způsobem práce, bude řešení v mezipatrovém prostoru umístěno rovnoměrněji díky výhodnějším podmínkám pro podbíjení.

Instalované armatury

Jako materiál pro štíty je nejjednodušší použít desku s orientovanými vlákny (DSP), která je odolná proti vlhkosti a zároveň nenákladná.Bude zapotřebí více:

 • kusů plastových trubek, které budou v hojnosti, protože samotné trubky budou muset být zakoupeny ještě dříve, aby bylo možné z domu odvádět odpad;
 • kousky dřeva ke zpevnění štítů;
 • výztužné tyče.
Doporučení odborníka:V případě neexistence výztužných tyčí mohou být nahrazeny dlouhými válcovými kovovými předměty, jako jsou staré ½ palcové trubky nebo něco jiného, ​​ležícího v podkroví dacha. Jakékoliv pruty nebo rohy jsou přijatelné, pokud mají nějaký druh pevnosti v ohybu.

Pokud se rozhodnete pro vzduchotěsný septik, je v této fázi nutné nalít beton na dno a nechat jej v klidu dva dny.

Betonování dna

Proces výstavby bednění v jámě

 1. Bednicí desky jsou instalovány uvnitř jámy a navzájem zajištěny klínem s dřevěným trámem.

Panely bednění jsou zaklíněny dřevěným nosníkem

 1. Připravují se drenážní otvory, pro které jsou v bednění vyříznuty otvory o kulatých otvorech o průměru rovném délce trubek připravených pro tento účel. Jsou vedeny do země do hloubky 5 cm tak, aby nebyly z bednění vyraženy betonem.
 2. Kanalizační potrubí vedoucí z domu je přes bednění vedeno do jámy.

Výstavba monolitické sítě

Betonářské práce při stavbě septiku

Pro vybudování septiku bez čerpání vlastníma rukama budete potřebovat konkrétní řešení.Je připraven ze složek v těchto přibližných množstvích:

 • Portlandský cement - 400 kg;
 • Písek - 600 kg;
 • kapalina superplastifikátoru C-3 - 5 l;
 • Voda - 200 l.

Před nalitím malty do bednění by se mělo použít k instalaci výztužných prvků přímého použití nebo improvizace z pomocných materiálů. Toto opatření výrazně zvýší sílu výsledné struktury.

Betonové stěny po vyjmutí z formy

Další sled činností:

 1. Nalijte maltu do první strany jámy, kde je bednění instalováno. Po této fázi si můžete odpočinout na pár dní, protože beton by měl ztvrdnout.
 2. po přerušení, ujistěte se, že řešenídocela pevné, můžete odstranit bednění a dát na druhou polovinu jámy.
 3. pak roztok nalijte do druhé části a znovu se ponechá samotný až do úplného ztuhnutí.

Separace septiku do stupňů zpracování

Nyní, když je septik připraven, zbývá jej rozdělit na dvě části rovné objemu:

 • první stupeň čištění shromažďuje pevné inkluze odpadních vod a kalů.
 • druhá hromadí kapalné odpadní vody a přes dno filtru je odvádí do země.

Schéma dělení septiků do čisticích komor

Vzhledem k tomu, že stavba betonové septiky vlastními rukama se obvykle řídí ekonomickými hledisky, používá se při konstrukci stěny oddělovače stejná zásada, to znamená, že je postavena z improvizovaných materiálů: kámen, cihla, betonové bloky, zkrátka jakýkoli materiál existující po ruce. Hlavní je respektovat výšku díry, přes kterou bude přepad probíhat: měl by být asi o půl metru nižší než vchod.

Doporučení od odborníka:Doporučuje se vložit do přepadu obvyklé odpaliště používané v kanalizační distribuci, pak voda bude proudit zespodu as takovým pohybem nebude nejtěžší částice schopna překonat gravitační sílu zvýšit jeho účinnost.

Překrývání septiku a organizace možnosti jeho údržby

Aby byl zmrazený roztok plně vyztužen a septik z betonu mohlaby vydržely svislé překrytí, trvá přibližně dva týdny. Je možné, že se ve stěnách objeví malé praskliny, které je třeba otřít obvyklým betonovým roztokem, ve kterém by měla být třetina cementu.

Pak pokračujte v překrytí septiku:

 1. přizpůsobit lišty kanálů, na kterých bude podporováno překrytí;
 2. na kanalizační tyče s bočními deskami s nízkými stranami je vytvořen štít, který vytváří okraje otvoru poklopu umístěného nad přepážkovou stěnou tak, že přes průlez se může dostat do obou polovin septiku; může být také použita plochá břidlice;

Instalace lišt

a plochých břidlic na nich
 1. jsou instalovány dvě větrací potrubí, jeden výtlak a jeden vývod;
 2. ve výsledném horizontálním bednění je položena výztuž, která zajišťuje pevnost překrytí;
 3. roztok se nalije.

Poslední etapou je injektáž

.

Nyní je monolitický železobetonový septik bez čerpání připraven. Je snadno ovladatelný, a to je obzvláště pěkné, bylo to levné. Tato možnost není vhodná jako septik pro dachu, ale stane se také plnohodnotnou čistírnou odpadních vod pro venkovský dům. Na základě doporučení našich specialistů můžete snadno vytvořit trvanlivou a spolehlivou konstrukci.