Odvodňovací potrubí: pokyny pro výběr a instalaci

Děrovaná vlnitá drenážní trubka s výztužnými žebry a velkým množstvím malých otvorů patří do nové generace plastových potrubí. Tato trubka má ve srovnání s analogy polyethylenových trubek velké množství výhod. Tento článek jim bude věnován.

Plastové trubky jsou optimálně vhodné pro odvodnění

Proč přesně plastové trubky?

V polovině minulého století byly pro odvodnění široce používány keramické, azbestové a keramické trubky. Drenážní keramické a hrnčířské trubky, používané především v procesu rozvoje zemědělských území.Takové trubky však měly vážné nedostatky:

 • museli být často umýváni - vznikly velké pracovní náklady, osy potrubí se posunuly,
 • došlo k vysokému stupni povodní - vysoké provozní náklady,
 • tyto trubky měly relativně krátkou životnost.

Vzhled azbestocementových trubek

Před pokládkou do azbestocementových trubek byly provedeny řezy, které poškodily lidské zdraví a zvýšily složitost procesu.

Pro lepšíSituace se dramaticky změnila, když se na stavebním trhu objevily potrubí z polymerních materiálů.

Charakteristiky drenážních plastových trubek

Výhody použití

Odpadní plastové trubky vděčí za svou popularitu celémusouboru výhod, kterým jsou vybaveny:

 • Mají poměrně dlouhou provozní životnost.
 • Charakterizuje vysokou pevností.Výztužná žebra přispívají k rovnoměrnému rozložení tlaku v potrubí a vnímání přídavného zatížení.

Výztuhy podporují rovnoměrné rozložení zatížení

 • Není náchylný ke korozi a dostatečně odolný proti nepříznivým podmínkám(agresivní prostředí a nízké teploty).
 • Vyznačují se snadnou instalací a přepravou.Tyto trubky mají nízkou hmotnost a dobrou pružnost, což umožňuje úpravu bez dalších kompenzačních prvků. Připojení těchto trubek se provádí pomocí plastových armatur.
 • Má dobrý samočistící účinek.To je způsobeno hladkými vnitřními stěnami, které zabraňují hromadění srážek.
 • Vlastní zesílená odolnost proti povodním a ucpávání(za nejlepší možnost se považují odvodňovací potrubí v kokosových vláknech nebo geotextiliích).
 • Vyznačují se ideálním poměrem ceny a kvality.V případě montáže drenážních polymerů stojí nákladyinstalatérství se vyplatí velmi rychle. Důvodem je efektivní provoz vodovodu, snadná instalace a nenákladná údržba.

Trubková drenáž je určena pro pokládání do hloubky 6 metrů. Děrovaná drenážní trubka má velký počet malých otvorů, které mají speciální profil, na jeden metr metru, což umožňuje nejrychlejší sběr vody, její průchod a odstranění nadbytečného množství z drenážního prostoru.

Poradenství odborníka:

Stojí za povšimnutí, že děrované trubky mohou být vyráběny nezávisle na běžných plastových trubkách pomocí vrtáku. Pokud však potřebujete potrubí s filtrem, je lepší se připravit.

Potřeba filtru je určena v závislosti na typu půdy

.

Druhy drenážních plastových trubek

Moderní odvodňovací potrubí pro materiály používané při výrobě jsou rozděleny na:

 • PVC trubky pro odvodnění (polyvinylchlorid);
 • odvodňovací trubky propylenu;
 • polyetylénové drenážní trubky - LDPE a LDPE (vysoký a nízký polyetylén
 • tlak).

Existují různé konstrukce potrubí.Každá z variant, v závislosti na provozních podmínkách drenážního systému, optimálně řeší specifický problém:

 • dvouplášťové drenážní potrubí má zlepšené pevnostní vlastnosti, proto je vhodné pro hluboké pokládání do země;
 • filtrační drenážní potrubí určená pro tyto trubkymísta, kde je možné ucpání systému a jeho zanášení malými částicemi;
 • drenážní trubky velkého průměru se používají v případech, kdy je nutné vypustit velké množství podzemních vod.

Typy polymerních drenážních trubek

Vzhledem k těmto údajům by měla být zakoupena vhodná drenážní potrubí. Měly by být stanoveny průměry drenážního potrubí, jakož i hloubka jeho instalace, s přihlédnutím k typu, stupni vlhkosti půdy a ostatním vlastnostem terénu. Dále je nutné mít vertikální rozložení odvodňovaného území, které přispěje k řádnému studiu reliéfu a směru odtoku.

Montážní návod

Po definování specifického typu trubek a zakoupení všech potřebných materiálůmůžete přistoupit k jejich instalaci:

 1. Začněte s výkopovými zákopy. V dolní části by měla být šířka výkopu rovna průměru potrubí zvenčí plus 40 cm, přičemž průřez může mít v průřezu lichoběžníkový nebo obdélníkový obrys. Na dně výkopu by neměly být cihly, tvrdé hrudky, kámen a jiné předměty, které by mohly protlačit spodní stěnu trubky, která na ně bude položena.

Část výkopu: a) lichoběžník; b) obdélníkový

 1. V zákopu se nejprve zaplní vrstva písku, pak vrstva sutiny. Výška vrstvy musí být nejméně 20 cm.
 2. Potrubí pro odvodňovací zařízení se položí na vrstvu suti, nahoře.
Poradenství odborníka:

Pro vzájemné dokování aprodloužení odvodňovacích trubek používají spojovací armatury určené pro PVC kanalizační potrubí.

 1. Horní část trubky je pokryta zásypem ve formě vrstvy drceného kamene, ne menší než 20 cm, pak opět pokrytá vrstvou písku. Vnější část půdy nutně uzavírá trávník. Sled vrstev musí být respektován, jak je nezbytné:
 • k vodě by neměla být rozdrcena, ale vždy písek;
 • polštář na dně příkopu písku a sutin funguje jako filtr-tlumič, který umožňuje pozorovat potřebný sklon, přispívající k tíži vody;
 • deka sutin a písku působí jako filtrační vrstva a ochrana proti mechanickému poškození drenážní trubky;
 • filtr je zkonstruován tak, aby prošel vodou a zamezil pronikání jemného štěrku nebo půdních částic do drenážního potrubí, jinak mohou být drenážní otvory rychle blokovány a systém musí být vyčištěn.

Sled vrstev zásypu výkopu

 1. Plastové drenážní trubky jsou položeny do hloubky pod hladinou zamrznutí půdy, která by měla být nejméně 80 cm, aby byl zajištěn normální provoz. Pokládání se provádí se sklonem, který musí být nejméně 3 stupně.
 2. Aby bylo možné udržovat odvodňovací systém, je nutné instalovat šachty v rovných úsecích, ve vzdálenosti asi 50 metrů od sebe, stejně jako v místech, kde jsou zatáčky, křižovatky azměny úhlů potrubí pro odvodnění.
 3. Nejběžnější způsob, jakým jsou drenážní hadice uloženy, je ve formě „jedle“, což je síť podobných sběrných trubek pro odvodnění do velké odtokové trubky.

"Jedle" - nejoblíbenější systém pokládky trubek

Tudíž podzemní voda přes odtokové potrubí vede gravitací k silničnímu příkopu, dešťové kanalizaci nebo blízké nádrži. Je-li výtlačné místo vyšší než úroveň místa, je nutné instalovat odvodňovací jímku, ze které bude voda odebrána z čerpadla. Vytvoření drenážního systému by nemělo způsobit další potíže.