Opravte okapy: změňte místo úniku

Navzdory trvanlivosti a spolehlivosti odvodňovacích systémů, jejich vlastnosti vyžadují podporu, což je zajištěno včasnou údržbou av případě potřeby včasnou opravou drenážního systému s výměnou některých rozbitých dílů. V některých případech může vlastník bytové výstavby provádět údržbářské práce a někdy k řešení složitějších úkolů je vyžadována účast odborníků odpovídající úrovně dovedností.

Někdy je nemožné bez oprav nebo výměny některých prvků

.

Běžná údržba vnějších žlabových systémů

Aby vaše drenážní systém vydržela po celou stanovenou záruční dobu a ještě déle, potřebuje periodickou preventivní kontrolu a čištění vnějších nečistot a nečistot. Je to znečištění a úlomky, které nejčastěji způsobují stagnaci vody v okapech a bouřkových trubkách, což narušuje funkčnost celého systému a často vede k porušování a poškozování jeho prvků. V důsledku nahromadění nečistot voda stagnuje, kov je zkorodovaný nebo se objevují ztuhlé nečistoty.

Především je třeba při inspekci věnovat pozornosttaková místa, která jsou nejčastěji vystavena překážkám v přijímání odpadků: obvykle se vyskytují na spojích součástí systému. V takových případech je nutné okapy očistit od nečistot.

Odpadky a listy z drenážních systémů musí být pravidelně odstraňovány

.

Během provozu dochází k poškození prvků kanalizace v důsledku mechanického namáhání. Obzvláště častými důsledky jsou vznik trhlin po krupobití, praskliny a deformace po zamrznutí vody při negativních teplotách.

Oprava odvodňovacích systémů

V takových situacích vzniká potřeba opravy kanalizace:

 • rez se začal objevovat na kovových žlabech;
 • plastové odtoky jsou prasklé v důsledku poklesu teploty;
 • když systém větrného okapového žlábku roste a houpá;
 • netěsnosti se vyskytují na spojích okapů nebo bouřkových trubek;
 • voda přetéká žlaby a zanechává bouřkové trubky s nedostatečnou rychlostí.
Důvody rachotů větru obvykle oslabují připevnění odtoků na stěnu nebo střechu. Normální průtok vody a její transfuze okapy je usnadněn přítomností kontaminantů nebo porušením roviny kloubů s jejich zanášením.

Pro obnovení normálních funkcí odvodnění je někdy nutné pouze utáhnout svorky a upevňovací prvky (eliminuje chrastění) a upevnit zlomené spojovací body. Když se vyskytnou netěsnostiv místech připojení konstrukčních prvků postačuje zajistit těsnost spoje V některých případech je tento problém eliminován použitím speciálních tmelů. V případech, kdy konstrukční prvek má příliš výrazné vady, které nejsou odstraněny opravou kanalizace, je nutné vyměnit poškozená místa. To může vyžadovat získání samostatných součástí konstrukce.

Vyměnitelné konstrukční prvky okapů

Poškozený odtok opravte vlastními rukama

Aby se nahradily konstrukční prvky kanalizace, které se během provozu stanou nepoužitelnými, stačí provést několik jednoduchých operací sami.

Výměna vadných prvků odtoku

Níže je uveden návod pro výměnu popraskané trubice ve střední úrovni v montážním systému:

 1. Uvolněte svorky spodní části svislé konstrukce pod výměnou trubek.
 2. Spusťte spodní konstrukci tak, aby se spoje potrubí uvolnily tak, aby se dala odkládací trubka odložit o průměr odtoku.
 3. Odstraňte horní prvky upevňovacích svorek náhradní části bouřkové trubky.
 4. Potáhněte trubku, kterou chcete vyměnit, na stranu a držte ji za ruku, jemně zatlačte poškozený prvek dolů.

Smontované v opačném pořadí. Před připojením nové trubky se starými trubkami pečlivě vyčistěte staré nečistoty a nečistoty.

Před odpojenímDoporučuje se lehce poklepat na spoj kolem obvodu. To usnadní oddělování trubek, které stojí po dlouhou dobu.

Práce na opravách a prevenci okapů se nejlépe provádějí za dobrého počasí

.

Oprava při netěsnostech

Úniky na okapech mohou být odstraněny použitím náplastí, například z metalizované pásky a pozinkovaných ocelových pásků do slabých míst. Pokud máte odvodňovací systém z PVC - můžete použít k odstranění netěsností na okapech překrytím pásů pogumované tkaniny nebo sklolaminátu. Za tímto účelem:

 1. Poškozené místo důkladně očistěte od nečistot.
 2. Odmastěte rozpouštědlem.
 3. Nasaďte náplast speciálním tmelem nebo epoxidovým lepidlem.
 4. Nasaďte náplast a opatrně ji sevřete do roviny žlabu.

Někdy, pro obnovení svahu okapů, může být nutné kompletně namontovat konzoly.

Upevnění žlabu na konzolu

Díky těmto opravám nebudete muset delší dobu vyměňovat odtoky nebo jejich části.

Závěrem bych rád ještě jednou poznamenal, že pravidelné čištění kanalizace (žlabů a bouřkových trubek) z trosek a jejich pečlivé zkoumání je zárukou včasného odhalení možných škod a jejich prevence.