Plastová septik pro chalupu nebo venkovský dům: výběr a instalace

Nejoblíbenějším typem místního systému čištění odpadních vod je plastový septik, který se vyznačuje vysokou spolehlivostí, trvanlivostí a snadnou montáží. Septik je septik, který čistí odpadní vody kvůli životní aktivitě anaerobních bakterií a usazování, to znamená, že pracuje bez elektřiny. Jak si vybrat vhodnou možnost a správně ji nainstalovat, řekněte náš článek.

Nízká hmotnost je významnou výhodou plastové septiky

.

Objem septiků pro chatu

Aby bylo možné určit, kolik plastových kontejnerů by mělo mít odpadní vody z chaty -jsou vypočteny septiky podle SNiP 2.04.03-85:

1) Celkový odhadovaný objem je přijat:

 • Pokud vypouštění odpadních vod nepřesahuje 5 m3 /den - ne méně než trojnásobný přítok za den;
 • Je-li průtok větší než 5 m3 /den - ne méně než 2,5 krát.

2) Průměrná spotřeba vody na osobu je 100–200 l /den.

3) Výpočet: minimální množství septiků na osobu V = 1 * 200 * 2,5 = 500l. Pro dva obyvatele V = 2 * 200 * 2,5 = 100 litrů a tak dále.

Odrůdy plastůseptiky

Dnes jsou v prodeji septiky z různých druhů polymerů. Toto zařízení je vhodnou alternativou k tradičním betonovým septikům a lze jej doporučit jak pro instalaci v letních chatkách, tak pro použití v domech s trvalým pobytem osob.

V současné době jsou pro spotřebitele k dispozici tři druhy materiálů pro septiky:

 • polyethylen;
 • polypropylen;
 • sklolaminát.

Uvažujme podrobněji o vlastnostech každého z nich.

Septiky z polyethylenu

Septik z polyethylenu

Odolné polyethylenové modely fungují v obtížných podmínkách dobře. Moderní septiky z polyethylenu mohou být používány v provozních podmínkách při vysokých teplotních rozdílech i agresivních médiích.

Technologie výroby takových septiků umožňuje získat bezešvé vzory, ve kterých stěny zabraňují vzniku různých usazenin. Je také důležité, aby septik mohl být vyroben z jakéhokoliv tvaru.

Nádoby z polyethylenu jsou obvykle vyrobeny z vícevrstvých nádob, což umožňuje zvýšit pevnost jejich stěn a tím i jejich životnost. U septiků tohoto materiálu je rozsah pracovních teplot od -50 do +70 stupňů, v souvislosti s nímž mohou být použity v jakémkoliv klimatickém pásmu.

Septiky z polypropylenu

Septik z polypropylenu

Hustota polypropylenu je menší než hustota polyethylenu, ale jeho tvrdost a odolnost proti oděru je větší. SeptikPolypropylen může být použit, když je teplota odpadní vody vyšší (tento materiál může odolat teplotám až 140 stupňů) a zároveň je extrémně odolný vůči koroznímu praskání při namáhání. Díky těmto vlastnostem se polypropylenové septiky často používají v místech s nejagresivnějším prostředím pro čištění odpadních vod.

Sklolaminátové septiky

Sklolaminátová septik

Septik je vyroben ze skleněného vlákna vyrobeného z materiálu na bázi pryskyřice. Ve výrobním procesu se k materiálům přidává sklolaminát, aby se zvýšila pevnost modelových stěn.

septik je kontejner rozdělený do komor. Tento typ septiků, jako sklolaminát není absolutně náchylný ke korozi, může být použit při práci s agresivními kapalinami.

Montáž plastové septiky

Montážní technika

Malá hmota plastových malých septiků (cca 150–250 kg) umožňuje manuální instalaci brigády 4–5 osob. Na deskách je instalována septik před jámou, přivázaný za montážními očima lana, pak jsou desky odstraněny a septik je postupně spouštěn na lana v jámě.

Sestup septiku do jámy

Při instalaci plastové septiky by měly být splněny tyto podmínky:

 • V jámě, dole, by měla být vrstva písku 15-20 cm, nutně vyrovnána s hladinou, nebo by měl být vytvořen betonový rovný potěr.
 • Mezi stěnami jámy a povrchem septiku by mělo být nejméně 30 cm
 • .
 • Aby se zabránilo deformaci septiku z tlaku půdy, stěny jámy by měly být obloženy cihlami (12 cm, když je sekce septiku kulatá a 25 cm v pravoúhlém).
 • Je-li hladina podzemní vody nad dnem septiku, je nutné ji „propustit“ cementovou maltou (4 písky na 1 cement). K tomu se nádoba pod septikem naplní 20 cm vody a roztok se nalije kolem 15 cm, proces se opakuje až do horního okraje septiku.
 • Doporučuje se, aby byla nad septikem instalována železobetonová deska do hloubky více než půl metru nad ní.
 • Před instilací je nutné se ujistit, že spoje mezi odvětrávacím potrubím a potrubím se septikem jsou těsné.

Ujistěte se, že septik je nainstalován přesně a spoje jsou těsné

5 časté chyby při instalaci polymerní septiky

Uveďme typické chyby při instalaci plastové nádoby, která by mohla způsobit poruchu systému čištění:

 1. Septik není připevněn k betonové desce. Septik se chová v zemi, jako plovák, jehož „ponorem“ je betonový podklad, který drží septik na správném místě, zabraňuje odtlakování, proudění vody do země, mění svahy a vypíná systém.
Doporučení odborníka:

septik lze také ukotvit jeho upevněním na kotvy upevněné v betonových vrtech vyvrtaných po stranách výkopu.

 1. Septik není sypán cementem nebo pískem.Posypání cementem a pískem hraje roli ochranného krytu, který není v přímém kontaktu s mrznoucím povrchem a povrchem septiku, a proto zabraňuje tomu, aby se septik v důsledku zamrzání půdy v důsledku zamrzání půdy vyhnal z půdy.

Zaprášení septiku směsí cementu a písku

 1. Nečistý písek byl použit k popelnici. Velké hrubé frakce stlačené tlakem zmrzlé půdy na septik mohou způsobit trhliny a díry.
Poradenství odborníka:

Před broušením septiku s pískem je nutné jej naplnit vodou tak, aby nedošlo k vymačkání a tím se nevytvořily trhliny a díry.

 1. Nedostatečný objem septiku. Uvnitř septiku je několik procesů čištění vody: mechanická sedimentace a biochemický rozklad, odpadní voda je konečně vyčištěna v zemi po septiku a filtrace dobře. Pro úplný průchod těchto procesů však trvá asi měsíc práce mikroorganismů žijících v kanálech. Čím větší je objem septiku, tím déle budou odtoky uvnitř, což znamená, že voda na výstupu z nádrže bude čistší.
Poradenství odborníka:

Čím větší je kapacita septiku, tím je voda do filtrace dobře přístupná, méně často bude vyžadovat čištění. Kromě toho je septik zakázán vyrábět menší kapacitu než třídenní objem odpadu.

 1. Nesprávně provedenoventilace septiků nebo jejich nedostatek. Zápach sirovodíku a metanu, vyplývající z vitální aktivity bakterií, je nevyhnutelný. Pro jeho odběr je k dispozici násypka, která musí být spojena se septikem.

Septik musí mít nálevkové trubky

Hotový plastový septik je poměrně moderním řešením pro vypouštění odpadních vod ze soukromého nebo venkovského domu nebo letního domu. Vzhledem k snadnosti instalace mnoho spotřebitelů preferuje tento způsob likvidace vody.