Polypropylenové trubky pro vytápění: jak si vybrat

Pro zvýšení efektivity a prodloužení životnosti topného systému odborníci doporučují použití polypropylenových trubek pro ohřev pro jejich instalaci. Faktem je, že jejich kovové protějšky vykazují po 1 roce provozu snížení provozní efektivity, protože při zvýšených teplotách rychle začnou rezat zevnitř.

Tato skutečnost má přirozeně vliv na kvalitu vytápění prostor, čímž systém vytápění ocelových trubek nesplňuje požadavky GOST. Co je to PP potrubí a jak si vybrat nejvhodnější pro topný systém, tento článek vám řekne.

U systémů vytápění je vhodnější použít vyztužené trubky

.

Výhody polypropylenu při vytápění

Topný systém z polypropylenových trubek má oproti trubkám z jiných typů trubek několik důležitých výhod:

  • nízké materiálové náklady;
  • svařovací spoje jsou odolnější a spolehlivější než kleštiny, což prodlužuje životnost systému;
  • vysoký koeficient tepelné vodivosti, který minimalizuje tepelné ztráty.

Polypropylenové trubky pro instalaci topného systému jsou vystaveny vysokým teplotám, které mohou měnit jejich rozměrypři zahřátí (jejich hlavní charakteristiky jsou popsány koeficientem lineární tepelné roztažnosti).

Proto se při instalaci nedoporučuje používat běžné polypropylenové trubky, je lepší dát přednost vyztuženým polypropylenovým trubkám.

Vzhled vyztužených trubek: sklolaminát (vlevo) a hliník (vpravo)

Poradenství odborníka:Navzdory tomu, že jejich cena je o 40% vyšší, vzhled takovýchto trubek je estetičtější a během instalace bude zapotřebí méně kompenzačních smyček - to zase snižuje počet svarů a zvyšuje se jejich počet. spolehlivost celého topného systému.

Výběr trubek z polypropylenu

Typy vyztužených trubek

Aby bylo možné určit, která polypropylenová trubka pro vytápění je vhodnější, musíte se důkladně seznámit s metodami zpevnění výrobků.

Existuje pět typů vyztužení polypropylenových trubek:

  1. vyztužení pevným hliníkovým plechem- na vnější stranu polypropylenové trubky se nanese jeden plech z hliníku, při spojování trubek se hliníková vrstva odřízne na vzdálenost asi 1 mm;
  2. vyztužení děrovaným hliníkovým plechem- provádí se také na vnějším povrchu trubky, při svařování se plech ořezává o 1 mm;

Potrubí s výztuží děrovaným hliníkem

  1. vyztužení trubky hliníkovým plechem- stěna trubky je zpevněna buď blíže k vnitřní části, nebo uprostřed.výrobky, podle výrobce, tento typ potrubí nevyžaduje předběžné čištění před svařováním;
  2. výztuha ze skleněných vláken- se provádí uprostřed trubky, to znamená, že vnitřní a vnější části výrobku jsou vyrobeny z polypropylenu;

Vrstva výztuže ze skleněných vláken

  1. kompozitní výztuž- ke zpevnění výrobků se používá kompozitní materiál složený ze směsi sklolaminátu a polypropylenu; V těchto trubkách je polypropylen používán k výrobě vnějších a vnitřních povrchů, mezi kterými je položen kompozit (polypropylen + sklolaminát).

Které polypropylenové trubky si vybrat?

První typ trubek má značnou nevýhodu: musí být před montáží vyčištěny, což způsobuje značné pracovní síly a tím i materiálové náklady.

Některé společnosti vyrábějí trubky druhého typu s perforovaným hliníkovým plechem. U takových výrobků však díky perforaci zvyšuje součinitel propustnosti kyslíku pro potrubí.

Na druhé straně, kyslík vstupující do systému je nebezpečný, pokud může být kotel odstaven z provozu.

Někteří výrobci vyřešili problém potřeby odizolování trubek jiným způsobem: vyztužením trubky skleněnými vlákny.

Konečně pátým typem jsou nejlepší polypropylenové trubky pro vytápění: jako výztuž se používá speciální kompozitní materiál, jehož součástí jsou sklolaminát a polypropylen. Takový výrobektak těsně a minimálně podléhají lineární expanzi.

Porušení integrity potrubí v důsledku lineární expanze

Z poslední fotografie můžete jasně vidět důsledky použití trubek, které nejsou vhodné pro topný systém. Nezanedbávejte tipy navrhované v článku, a pak hotový systém bude trvat mnoho let. Také doporučujeme přečíst si, jak navrhnout topný systém z polyethylenových trubek.