Posílení příkopu: co a jak posílit

Často se v dachových nebo zahradních parcelách nacházejí drenáže nebo obyčejné příkopy. Jejich svahy se mohou pohybovat a postupně se pohybovat směrem dolů. V tomto případě vyvstává otázka, jak posílit příkop. Různé způsoby, jak posílit diskutované v našem článku. Kromě toho mohou být použity k posílení svahů roklí nebo břehů rybníků a jiných vodních útvarů.

Kladivové kameny jsou velmi slavným, ale ne nejspolehlivějším způsobem, jak posílit

.

Jak zvolit metodu zpevnění v závislosti na úhlu sklonu

Rozhodování o tom, jak posílit příkop, se vyplatí, řídí se sklonem příkopu:

 • Svahy s úhlem větším než 8% často vyžadují závažné zesílení. Jsou dostatečné k tomu, aby zasadily rostliny horizontálního a vertikálního působení.
 • Svahy se strmostí od 8 do 15% jsou zpevněny biomatem (geomatem) nebo geomříží.
 • Významnou strmost svahu (více než 15%) lze podpořit pouze interními metodami zesílení -geomříže a gabiony.
Poradenství odborníka:

Pokud má vaše příkop velký úhel sklonu, ale nemá významnou výšku, můžete použít kameny, které se dostanou do slona.

Geomaty

Geomaty jsou polymerní materiál s vodotěsnou strukturou. Je vytvořen překrytím navzájem polypropylenových mřížek působením vysoké teploty.

Struktura výsledného produktu se podobá struktuře žínku. Geomaty tak chrání půdu a na druhé straně nezabraňují klíčení rostlin skrze ně. V průběhu času se kořeny rostlin prolínají s mřížkami materiálu a posilují jeho strukturu.

Geomatová struktura

Pokládání geomatů se provádí takto:

 1. Před zpevněním břehů příkopu je povrch svahu vyrovnán a očištěn od nečistot.
 2. horní hrana první geomat je upevněna v horní části příkopu kotevními šrouby.
 3. Válce se válí a rozřezává na požadovanou délku.
 4. Vyrovnejte záhyby materiálu a upevněte pomocí kotevních šroubů v dolní části.

Uspořádání geomatů

 1. Střídavě umístěte následující válce. Je nutné vytvořit podélný přesah jednoho válce k druhému asi o 15 cm.
 2. Výsledná plocha je pokryta vrstvou půdy 3-5 cm a osetá semeny rostlin.
Poradenství odborníka:

Spotřeba semen by měla být přibližně 40 g /kV. S tímtoSystém výsevu je optimální: posypeme 2/3 semen na otevřený povrch geomatů, 1/3 na zapuštěnou půdu.

Geomříže

Vzhled geomříže

Geomříže jsou vyrobeny ze skleněných nebo polyesterových vláken. Výrobek je mřížka s čtvercovými buňkami, vyztužující povrch svahů.

Proces ukládání geonetu vypadá takto:

 1. Povrch je zploštěn a zhutněn ručními válečky.
 2. Válce s geomříží se rozkládají podél příkopu ve vzdálenosti odpovídající šířce pásu jedné mřížky.
 3. Válcování rolí rukou téměř dokořán.
 4. Rozložená síťovina je upevněna kovovými kotevními tyčemi o průměru 3-5 mm v délce 150-200 mm dlouhými ohnutými horními konci každých 1-1,5 m.
Poradenství odborníka:

Pokud je oblast vystavena silným větrům, místo kotev je lepší použít konzoly ve tvaru písmene U z kovového drátu.

Odvodňovací příkop: jak posílit stěny geomříží

 1. Rozložené geomříže jsou pokryty vybraným materiálem (půda, sutina nebo kámen) v malých hromadách, které jsou pak ručně vyrovnány.
 2. Je-li síť pokryta půdou, vysévají se semenáčky shora.

Posílení geomříží

Co je geogrid

Geomřížka je síť z vysoce pevných polyethylenových a polypropylenových buněk. Princip činnosti je založen na síle jeho přilnavosti.buněk s granulovaným materiálem, se kterým je následně naplněn. Tento materiál je drcený kámen a méně často rostlinná půda. Posílení příkopu u dachy je posíleno setím na svazích trvalých trav.

Stojí za zmínku, že při použití rostlin pokrývajících půdu přestává být geomříž s časem viditelný a neporušuje přirozenost krajiny.

Proces stanovení geomříže

Technologie zesílení

K posílení odvodňovacího příkopu je třeba zakoupit:

 1. jemný štěrk nebo písek;
 2. speciální geomřížka;
 3. spojovací materiál pro ni:
 • speciální plastové příchytky;
 • nebo obyčejné kování, ohnuté tak, aby se podobalo jednostranným háčkům.

Systém zesílení lze doplnit geotextilií

.

Můžete zesílit břehy drenážního příkopu geotextilií takto:

 1. Příprava na posílení. Proces začíná čerpáním vody, pokud je jímka naplněna, za účelem získání přístupu k posílení jejích spodních částí. Existují tři způsoby implementace čerpání:
 • pomocí přirozené drenáže (šikmé potrubí, skrz které odtoky procházejí gravitací);
 • čerpání čerpadlem;
 • nezávislé nabírání.
 1. Pak pokračujte k čištění břehů příkopu nebo drenáže, která bude posílena. Stačí odstranit velké podestýlky - mohutné větve a rostliny, velké kameny, ale jemnou trávu a drobné odpadky(rostlinný původ).
 2. Geomříže se rozkládají po celé délce svahu.
 3. Poté se zpevní zvolenou metodou spojovacích prostředků (zakoupených spojovacích prostředků nebo ručně vyrobených).
Poradenství odborníka:

Tato etapa by měla být poskytnuta dostatečně dlouhou dobu, neboť její životnost přímo určuje kvalita upevnění geomříže. Při správném provedení práce bude v závislosti na terénních podmínkách přibližně 10–20 let.

Montážní vzor a montážní vzor kotvy

 1. Geomřížkové buňky jsou vyplněny výztužným materiálem. Obvyklá půda pro to nestojí za to, protože se jednoduše prát v průběhu času. V závislosti na stupni vlhkosti příkopu platí:
 • Drcený kámen, pokud je vybrání naplněno vodou. Kromě toho, ke zlepšení estetických vlastností drceného kamene může být nahrazen jakýmkoli podobným materiálem, například říční oblázky.
 • Písek, pokud je příkop suchý.

Buňky štěrkovité

 1. Dekorativní jeviště.

Kromě estetické funkce je zdobení doplňujícím posilováním pobřeží. Můžete použít malé keře nebo semena speciálních rostlin pokrývajících půdu s hojnými kořeny. Kromě toho budou rostliny chránit půdu před výskytem korozivních procesů.

Gabiony vlastníma rukama

Co jsou gabiony

Gabion: schéma, pohleddvojité torzní mřížky, tabulka typických velikostí

Maccairry gabiony jsou často používány k posílení otevřených odvodňovacích příkopů. Jedná se o tovární výrobek z kovové mřížky, vyrobený ve formě hranolků, a pak naplněný velkým kamenem nebo sutinou.

Gabiony jsou vyrobeny z pozinkovaného drátu s PVC povlakem na ochranu před chemickými, korozivními a mechanickými účinky. Konstrukce je schopna vydržet značné zatížení díky použití dvojitého kroucení.

Drenážní vlastnosti produktu jsou zajištěny díky jeho porézní struktuře. Také díky tomu jsou vyloučeny hydrologické zátěže na svahu a odstranění půdních částic z ní.

Gabiony jsou víceletou stavbou. Mají pozitivní vliv na přirozený ekosystém a díky své činnosti se jejich účinnost zvyšuje s roky. Výrobci sami slibují životnost výrobků až 100 let.

Vzhled výrobních gabionů

Jak udělat gabion vlastníma rukama

Jedinou nevýhodou výrobních gabionů jsou vysoké náklady. Problémy může také způsobit nalezení společnosti, která se zabývá maloobchodní výrobou. Z tohoto důvodu nabízíme sami:

 1. Budete potřebovat výztužné tyče o průměru 6 mm. Tyče jsou svařeny v pravoúhlém tvaru vhodné velikosti.
Poradenství odborníka:

Hlavní výhodou samoobslužných gabionů -schopnost zvolit vhodnou velikost pro specifické podmínky. Například na malé ploše by byly vhodné konstrukce o rozměrech 800 * 400 * 400 mm.

Proces svařovacích konstrukcí

 1. Velikost buněk buněk výztuže se volí podle průměru získaných kamenů, proto je třeba je zakoupit předem. Pokud je tedy průměr zlomku v průměru 150 mm, znamená to, že buňky 100 × 100 mm vám budou vyhovovat.
 2. Poté, co je konstrukce svařena, je instalována na březích příkopu.
 3. Pak se buňky naplní zakoupenými dlažebními kostkami.
 4. Z hlediska spolehlivosti je samozřejmostí gabion pokrytý síťovinou.

Samonosné gabiony naskládané na sebe

Poradenství odborníka:

Konvenční síťovinová síťovina náchylná ke korozi. Tento problém lze vyřešit jedním ze dvou způsobů:

 • pro získání pozinkovaného ocelového králíka pokrytého PVC a bez takové nevýhody;
 • upevnit řetězovou přípojku tak, aby za několik let mohla být nahrazena novou mřížkou.

Nahoře jsou okraje oka podél obvodu dodatečně vyztuženy dlažebními kostkami, které dodají struktuře více dekorativní vzhled.

Síť, zesílená podél obvodu

Možnosti rozpočtu

Posílení břidlicí

Jsou-li navrhované varianty, i když je vlastní výroba příliš drahá. Zvažte, jak posílit příkop v metodě státního rozpočtu. Toto řešení má samozřejmě významněkratší životnost, ale také možnost šetřit před uklouznutím svahů.

Nejjednodušší je umístit břidlicové listy, rovné nebo zvlněné, podél okrajů příkopu. Listy jsou upevněny kovovými sloupky.

Posílení příkopu břidlicí

Zesílení pneumatik

Můžete také těžit ze zkušeností stavitelů z Velké Británie. S pomocí starých automobilových pneumatik navrhují provést posilování příkopu v zemi. Existují 2 způsoby, jak je aplikovat:

 1. Pneumatiky jsou naskládány do řad a pevně spojeny. Pro extra sílu jsou kolíky vedeny do středu. Pak je prostor uvnitř pneumatik naplněn místním materiálem, jako je půda nebo písek. Stejný materiál vyplňuje mezery mezi okolními pneumatikami.

Posílení příkopu pneumatikami

 1. Pneumatiky se skládají v řadách a posouvají každou nadložní řadu o polovinu průměru pneumatiky. Pneumatiky samotné podél řad jsou pokryty stejným materiálem (písek nebo zemina).

Druhá metoda je použitelná výlučně pro velké zákopy

Stojí za zmínku, že vytvoření takového zesílení bude levnější o faktor 10 a méně náročné na pracovní sílu o faktor 9 než instalace podpěry pro svah s využitím metody vyztužení mřížkou. Kromě toho je možné, že můžete získat pneumatiky, které jsou nevhodné pro použití zdarma.

Zkoumali jsme s vámi, jak nejlépe posílit příkop vodou nebo vysušit. Volba zpevňovacích metod uvedených v našem článku je celkemje skvělý. Doufáme, že si snadno vyberete cenově dostupnou možnost financování.