Připojení polyethylenových trubek: montážní technika

V současné době se polyethylenové trubky používají jak pro opravy, tak i pro výstavbu různých vodovodních sítí, a je nezbytné, aby během procesu výstavby bylo provedeno spolehlivé spojení polyethylenových trubek. Takové trubky mají řadu značných výhod:

 • dlouhá životnost;
 • dostupný cenový bod;
 • snadná instalace.
To je přesně to, co je činí tak populární. Dnes je známo, jak pájet polyethylenové trubky, jakož i několik dalších možností připojení trubek z polyethylenu. Všechny budou diskutovány v tomto článku.

Způsoby připojení PE trubek

Trubky z polyethylenu: jejich připojení

Při stavbě vodovodních sítí vzniká otázka spojování polyethylenových trubek s uzavíracími ventily s vodou a mezi nimi.

Tak, spoje polyethylenových trubek, v závislosti na jejichfunkční účely jsou rozděleny do dvou skupin:

 1. oddělitelný - mohou být demontovány během provozní životnosti:
 • často se provádí odnímatelné spojení pomocí stejnéhopřírubového spoje , tj. Použitím běžných ocelových přírub.
 • , ale spoje kleštiny se provádějí s použitímlisovacích fitinkůpro malé průměry potrubí.
 1. jednodílný - demontáž není nutná během provozu. Trvalé připojení polyethylenových trubek se provádí pomocí:
 • svařování na tupo ;
 • spojovací svařováníse zabudovanými elektrickými ohřívači (svařování elektrofúzní spojkou).

Předkládáme technologii každého typu sloučeniny.

Svařování s elektrofúzí

Svařování na tupo pomocí vyhřívaného nástroje

Tato instalační technologie se již mnoho let používá pro instalaci polyethylenových trubek o průměru 63 mm nebo větším.

Trubky připravené pro pájení na tupo

Zvažte, jak připojit polyetylenové trubky:

 1. Konce připojovaných částí nebo (a) svařovaných trubek se instalují do centralizátoru stroje na svařování na tupo. Konce trubek, po upevnění a vyrovnání, se očistí od prachu a nečistot čistým hadříkem z bavlněné tkaniny. Poté se povrchy, které mají být svařovány, opracovávají pomocí vytlačovacího zařízení.
 2. JednotnýČipy, jejichž tloušťka není větší než 0,5 mm, se používají k odstranění čelního zařízení a ke kontrole vzájemné rovnoběžnosti trubek. Je-li mezi svařovanými povrchy mezera, která přesahuje přípustnou hodnotu, opakuje se ořez.
 3. Poté se konce spojovaných částí nebo (a) svařovaných trubek zahřívají pomocí topného nástroje s nepřilnavým povlakem na povrchu. Po ukončení ohřevu a tavení se konce svařovaných ploch zředí a topný článek se odstraní ze svařovací zóny.

Potrubí s topným článkem

 1. Svařované povrchy jsou po krátkou dobu uzavřeny a pak začnou rovnoměrně zvyšovat tlak tlaku na požadovanou hodnotu. Svarový šev s daným tlakem může vydržet požadovanou dobu, během které je spoj chlazen.
Poradenství odborníka:

Podle výšky, šířky, vytvořeného švu a vzhledu břitu je možné posoudit, jak dobře svařovaný spoj.

Elektrofúzní připojení

Nezbytné vybavení

Svařovací stroj a spojka

Toto spojení se provádí pomocí elektrické spojky, tj. Spojky pro připojení polyethylenových trubek s vloženými topnými tělesy. Tato sloučenina je určena pro tlak, který dosahuje 16 atm.

Elektrofúzní spojení je považováno za vícenákladově úspornější než svařování na tupo. Ačkoli v podmínkách vysokého omezení, bez možnosti umístění celkového zařízení určeného pro svařování na tupo, je to právě elektrofúzní svařování, které je nezbytné.

Nejoblíbenější je jednoduchá elektrofúzie, která se používá pro připojení přímého potrubí dvou trubek. Ačkoli spolu s nimi se používají sedlové ohyby, elektrické odpaliště atd.

Ty přípojky, které jsou vyrobeny pomocí elektrofúze, se často používají pro instalaci potrubí o velmi velkém průměru z trubek, které vstupují do cívek.

Elektroelektrické spojky o průměru do 110 mm jsou cenově dostupné a používané v malých množstvích za cenu - to je přesně to, co je elektrické svařování trubek, které vstupují do cívek, srovnatelné s ekonomickým svařováním na tupo.

Technologie svařovacích procesů

Zvažte technologii procesu svařovacích spojek:

 1. Trubky připravené předem a elektrofúzní spojky jsou instalovány přesně podél stejné osy. Příprava trubek se provádí odstraněním povrchové vrstvy na místech svařování a odstraněním nečistot.

Povrchové čištění a odmašťování

 1. Připojte zařízení, které dodává proud. V důsledku toho se vložené prvky elektrofúzní spojky zahřívají a taví okolní materiál.
 2. Plocha tavícího polyethylenu v elektrofúzi se zvyšuje, což umožňuje přenést ohřev trubky na její povrch, počínajeroztavit.
 3. Zahřívaná trubka se zvětšuje a polyethylen, který je roztaven a omezen průměrem elektrické spojky v expanzním prostoru, dostává tlak potřebný pro svařování.
 4. V tuto chvíli můžete vypnout napájení. Elektrofúzní spoj, který se již po čase potřebném pro chlazení stane homogenním, bude připraven.

Montáž spojky a připojení napájecího zařízení

Poradenství odborníka:

Zařízení pro krmení nejvyšší kvality může provádět celý svařovací cyklus nezávisle, navíc může vkládat všechna data do speciálního elektronického protokolu.

Další stupně svařování elektrofúzní spojkou

Při svařování trubek s velkým průměrem je nutné dodatečně použít postup ohřevu - to je třeba mít na paměti při montáži polyethylenových trubek vlastníma rukama. Zahřívání vypadá takto:

 1. Svařování spojky se provádí postupně na každé straně spoje s trubkami.
 2. Nejdříve se provede první svařovací cyklus poloviny elektrofúzního spoje z první trubky. Poté se druhá polovina elektrické spojky přivaří ke zbývající trubce.
 3. Každá strana elektrofúzní spojky s velkým průměrem musí mít samostatné spojení šroubovice s podavačem.

Odpojitelné typy připojení

Přírubové připojení

Příruba pro PE trubky

Totopřipojení je jedním z nejběžnějších typů odpojitelných spojů.

Připojení se provádí pomocí pouzder pro příruby pro polyetylenové trubky, které jsou přivařeny ke koncům polyethylenových trubek a přírubových kovových přírub.

Přírubová přípojka - nejběžněji používaná zástrčka používaná při výrobě potrubních systémů z trubek z polyethylenu.

Spojovací tvarovky

V případech, kdy takové způsoby připojení, jako jsou svařování na tupo a přírubové spoje, jsou prakticky nemožné nebo nerentabilní, používají se lisovací fitinky (spojovací kroužky kleští, lisovací fitinky) pro trubky s malými průměry (méně než 50 mm).

Různá kompresní armatura

Krimpovací spojky kleštiny

Tento typ směsi je určen pro tlaky do 25 atm. Těsnost v těchto spojích se dosahuje díky přítomnosti pryžového těsnicího kroužku a odolnost proti mechanickému zatížení je způsobena řezáním plastového pouzdra do trubky zubů.

Úchyt pro polyethylenové trubky

Použití různých typů sloučenin

Tlakové spoje se často používají při vzájemném spojení trubek z polyethylenu a spojovacích trubek z polyethylenu s trubkou z jiného materiálu. Takže v případě výměny části potrubí z oceli, která se stala nepoužitelnou, s trubkou odPolyethylenová lisovací armatura poměrně úspěšně spojuje trubku z polyethylenu s trubkou z kovu.

Svařování horkým nástrojem ve srovnání s různými metodami spojování polyethylenových trubek je považováno za nejuniverzálnější a nejúčinnější způsob připojení trubek z polyethylenu. Tato metoda umožňuje připojení potrubí přímo ke spojovacím dílům nebo k sobě navzájem. Trubky, které jsou spojeny svařováním, mají stejnou pevnost jako před spojem. Následně může být svařované potrubí porovnáno s homogenní trubkou.