Proč potřebujete kalibrátor pro trubky a jak jej používat

Při montáži trubek z kovu a plastu, a zejména při jejich připojování, bude jistě vyžadováno použití speciálních nástrojů. Jedním z nich je kalibrátor trubek. To, co tento nástroj slouží, jak jej správně vybrat a uvést do praxe, budeme dále uvádět v textu.

Zapálení kovové trubky z plastu vlastními rukama

Co je kalibrátor a jak jej používat

Kalibrátor je tedy nástroj, který slouží k nastavení řezu trubky, aby koncová čelní plocha byla připravena pro následné spojení s armaturami - lisováním nebo lisováním. Kromě toho mají některé modely také funkci zkosení od konce, což umožňuje pohodlnější zavedení spojovacího prvku do potrubí.

Kalibrátor je potřebný především pro vyrovnání konce trubky po řezání, protože často v procesu řezání je konec trubky zploštěn. Toto zařízení pracuje jako expandér a umožňuje vrátit část do správného kulatého tvaru, stejně jako vyrovnat malé otvory a odstranit vnitřní otřepy, které se mohou vytvořit během procesu řezání.

Princip fungování

Zvažte přesně, jak nástroj funguje:

  1. Před použitím kalibrátoru je nutné ověřit správnostpřipravené formuláře. Mělo by být striháno přesně pod úhlem 90 stupňů.

Kalibrace potrubí se obvykle provádí bezprostředně po řezání

.
  1. Mělo by být také zajištěno, aby velikost kalibrátoru odpovídala průměru trubky.
  2. Nástrojová armatura musí být vložena do trubky rovnoměrně a bez zkreslení. Pokud je vybaven facoskomnitelem, musíte se ujistit, že nože nástroje padnou přesně na úroveň vnitřního zkosení.
  3. Dále proveďte několik rotačních pohybů kolem osy nástroje a vyjměte jej z trubky.
Při roztahování trubek kalibrátorem vlastníma rukama mějte na paměti, že čím větší je jeho průměr, tím větší úsilí bude zapotřebí při použití tohoto ručního nářadí.

Druhy a výběr kalibrátoru

Klasifikace

Existují tyto typy kalibrátorů plastových a kovových plastových trubek:

  • Běžný plast. Tento typ zařízení má obvykle několik tvarovek různých průměrů, což zajišťuje kompatibilitu s téměř všemi trubkami používanými v domácnostech - vytápění a instalatérské práce.

Příklad plastového vícenásobného kalibrátoru

  • Kalibrátory fázového snímání. K dispozici jsou jak kovové, tak plastové, jedno a vícedílné. Současně jsou vždy opatřeny nožem pro vnitřní zkosení, pokud je to nutné spolu se zapalováním.

Příkladkovový kalibrátor s phaskomnitelem a jednou tlumivkou

  • Nástroj ve tvaru trysek na šroubováku. Takové modely jsou používány méně často, ale je mnohem snazší a rychlejší rolovat s touto tryskou.

Příklad kalibrační trysky pro vrták nebo šroubovák

Vlastnosti volby

Je nutné zvolit nástroj především na základě průměru (nebo průměru) trubky. Je-li potrubí s jedním průměrem po celé jeho délce, můžete si vybrat jednodílný výrobek odpovídající velikosti, ale pokud ne, vícedílný výrobek. Je třeba si uvědomit, že plastový nástroj je také velmi trvanlivý, stejně jako kov, a je navržen pro časté použití bez omezení výkonu. Kovový výrobek bude poněkud dražší, avšak modely s čelním snímačem jsou obvykle vyrobeny z kovu.

Trysky pro šroubováky jsou vhodné pro ty, kteří si nepřejí vyvíjet zvýšené úsilí při práci s ručním nářadím.

Je-li časovač snímače kalibrátoru v průběhu času špatně řezán, lze jej naostřit souborem nebo obyčejným smirkovým papírem.

Zjistili jsme tedy, co je to trubkový kalibrátor, jak ho používat a jak jej zvolit pro specifické podmínky. Přejeme Vám spolehlivou komunikaci položenou vlastníma rukama. Doporučujeme také seznámit se s navrhovaným videem.