PVC kanalizační potrubí: technické parametry a instalace

Odpadní potrubí z PVC jsou dnes ideálním řešením pro vytvoření spolehlivého systému pro likvidaci odpadních vod. Charakteristickým rysem tohoto typu potrubí je použití polyvinylchloridu při jejich výrobě, což vede k vynikajícímu výkonu. O nich, stejně jako instalační technologie, se budeme zabývat v tomto článku.

Trubky z polyvinylchloridu v továrně

Vlastnosti trubek z PVC

Specifikace

Kanalizační trubky PVC mají následující technické vlastnosti:

 1. Dlouhá životnost.Plast není náchylný ke korozi, což je v porovnání s kovovými protějšky značná výhoda.

PVC má vynikající hygienické vlastnosti

 1. Nízká hmotnost produktu.Umožňuje spolehlivé upevnění trubek bez speciálních mechanismů. Také lehká hmotnost trubek usnadňuje instalaci.
 2. LSnadná instalace.Práce na vytvoření kanalizačního systému pomocí PVC trubek nebo podobného materiálu lze provádět nezávisle, což snižuje náklady na vytvoření systému. Pro montážní práce není nutnéZískání speciálních nástrojů a systém spojovacích prvků nezajišťuje použití dodatečných materiálů (pro zvýšení těsnosti a spolehlivosti spojení se doporučuje lepit obě složky na místě styku povrchu).

Proces spojování trubek z PVC sestává na povrch lepidla

 1. Relativně nízká cena.Náklady na tuto verzi potrubí nepřesahují náklady na železné nebo kovové protějšky a často jsou podstatně nižší než náklady na toto potrubí.

Klasifikace trubek z PVC

Pokud jde o PVC trubky, lze uvést několik klasifikací:

 1. Podle umístění systému.Na místě kanalizačního systému jsou rozlišeny:
 • PVC vnější kanalizační potrubí.Provedení vnějších trubek je navrženo pro vytvoření kanalizačních systémů s velkým průřezem, kanalizací a dešťovou kanalizací, propustí. To je možné díky zvětšenému průřezu trubky, jakož i použití pevnějšího a odolnějšího plastu ve výrobě.
 • PVC kanalizační potrubí, vnitřní.Varianta vnitřních trubek je navržena tak, aby vytvořila systém pro odstraňování odpadních vod v místnosti.

Vnější (oranžová) a vnitřní (šedá) PVC potrubí

 1. Podle parametrů pracovního prostředí.Na základě parametrů pracovního prostředí můžete vybrat:
 • Volný tok.Netlakové trubkypolyvinylchloridové kanalizace jsou navrženy tak, aby pracovaly s pracovním prostředím, kde dochází k pohybu tekutiny bez účasti systému na vytváření tlaku v systému (to znamená, že pohyb tekutiny probíhá gravitací a rychlost by neměla překročit 8 m /s).
 • Tlak.V systému se používají tlakové trubky, které zajišťují vytvoření pracovního média. V závislosti na provedení však může být pracovní tlak přibližně 10 atmosfér a vyšší.
 • Vlnitý plech.Vlnité trubky se používají v systému nízkoproudých nebo silných pohybů kapaliny. Charakteristickým rysem této trubky je velký stupeň pružnosti, který umožňuje vytvořit potrubní systém na obtížně přístupných místech bez použití dalšího vybavení.

Trubky z vlnitého PVC jsou velmi pružné

Hlavní pracovní médium pro trubky z PVC je neagresivní kapalina. Pro systém, který je určen pro přívod nebo odstraňování kyselin, olejů, ropných produktů nebo jiných chemicky agresivních látek, je také vhodná PVC-U kanalizační trubka. Před nákupem trubek je však nutné vyjasnit, s jakým pracovním médiem mohou pracovat.

Co bych měl při nákupu PVC trubek hledat?

Při vytváření kanalizace vzniká otázka, jak zvolit vhodnou verzi potrubí za těchto podmínek a okolností. K tomu potřebujete vědět:

  73) požadovaný vnitřní a vnější průměr,
 • délka sekce;
 • parametry pracovního prostředí,
 • požadovaná míra bezpečnosti;
 • vlastnosti použitého materiálu (např. PVC trubky mohou být samozhášecí - tyto výrobky se používají pro pokládání kabelů).

Dodržování shody GOST s potrubím má rovněž malý význam - kanalizační trubky z PVC by měly:

 • používat standardní označení;
 • absolvují nezbytné zkoušky pro posouzení výkonnosti,
 • být řádně přepravovány a baleny.

Proto si při výběru PVC trubek můžete být jisti, že můžete najít vhodnou variantu provedení, která bude splňovat uvedené specifikace.

Trubky z PVC mají široký rozsah standardních průměrů

Poradenství odborníka:

Tak například, pokud potřebujete trubky s vnějším průměrem 110, 100 nebo 50 milimetrů, můžete si být jisti, že tuto verzi najdete na policích specializovaných prodejen, protože tyto rozměry jsou standardní.

Montáž kanalizačních trubek z PVC

Nejvýznamnější výhodou, kterou má kanalizační potrubí z PVC, je instalace a vše související s tímto procesem. Prakticky každý může ocenit jednoduchost instalace: ty, kteří to dělají sami, a ti, kteří dávají přednost tomu, aby se obrátili na profesionály kvůli rychlosti a relativně nízkým finančním nákladům procesu.

Instalační technologie je následující:

Příprava potrubí

 1. Nejprve se navzájem hodí k prvkům systému (v tomto případě je nutné zkontrolovat soulad všech úhlů a úhlů).
 2. Proveďte značení, aby nedošlo k záměně ve velkém počtu součástí a jejich požadované poloze.
 3. Dále jsou připojeny systémové prvky.

Příprava na lepení

Poradenství odborníka:

Současně je nutné zkontrolovat, zda by trubka mohla bez námahy vniknout do zásuvky do dvou třetin přistávacího hnízda a pak se pohybovat velkou silou.

 1. Pro zajištění těsnosti jsou všechny spoje slepeny speciálním lepidlem (pro lepší lepení jsou kontaktní plochy lehce zdrsněné).
 2. Po nanesení lepidla se nasadí kování.
 3. Je-li nutné vytvořit rozvětvený systém, nejjednodušší řešení, jehož použití umožňuje kanalizační potrubí PVC - T nebo jiné provedení rozváděcího prvku. Způsob připojení odpaliště k trubkám se neliší od vzájemného spojení trubek.

Schéma přímé montáže PVC trubek

 1. Po dokončení práce se po dobu jedné hodiny kontroluje těsnost systému. Není-li únik zjištěn, znamená to, že instalace proběhla efektivně a úspěšně.

Doba schnutí sloučeniny

\ t

Moderní PVC kanalizační trubky postupně nahrazují zastaralejší litinu nebojiný kov, který nemůže poskytovat podobné výkonnostní charakteristiky, když se použije jako základní materiál pro výrobu trubek. Proto většina lidí získává PVC kanalizační potrubí z jednoho důvodu - vlastnosti jsou ideální pro vytvoření kvalitního a cenově dostupného kanalizačního systému po mnoho let.