Samostatná pračka

Vaše domácí spotřebiče fungují bezchybně, pokud jsou správně nainstalovány, takže vám sdělíme, jak je pračka připojena samostatně. Všechny operace pro instalaci strojů lze rozdělit do tří skupin:

 1. napojení na kanalizaci;
 2. napojení na vodovodní systém;
 3. elektrické připojení.

Schopnost samostatně instalovat podložku šetří čas a peníze

.

Připojení na kanalizaci

Navzdory tomu, že připojení pračky k kanalizačnímu systému se zdá být jednoduché, ve skutečnosti jde o složitý proces. Pračka může být připojena k kanalizaci různými způsoby:

 1. dočasný režim;
 2. pevné spojení.

Pro první metoduje instrukce jednoduchá:

 • připojte výtlačné potrubí k vypouštěcí hadici;
 • upevnit poslední na stranách koupelny (nebo WC, umyvadlo).

Uspořádání hadice na straně dřezu

Ve druhém případěje vše mnohem složitější. Připojení stroje k pevnému obvoduNezapomeňte zvážit následující pravidla:

 1. Délka odtokové hadice se může lišit, ale její maximální hodnota musí zůstat v přijatelných mezích. Tyto údaje jsou obvykle specifikovány výrobcem v návodu k použití. Čím delší je hadice, tím větší je zatížení čerpadla, které jej může vypnout včas.
 2. Odtokové hrdlo zahrnuje použití sifonů odpadních vod se zpětným ventilem, jehož konstrukce neumožňuje vniknutí odpadních vod a nepříjemných pachů ze systému odpadních vod dovnitř. Hadici můžete také ohýbat tak, aby mezi kanalizační trubkou a odtokovou hadicí vznikla vzduchová mezera. Vzdálenost od podlahy k inflexnímu bodu hadice však musí být nejméně 50 cm.

Sifon pro připojení pračky

Doporučení odborníka:Zvýšení délky odtokové hadice je někdy velmi nezbytné, ale nezapomeňte, že závisí na kapacitě vypouštěcího čerpadla. Proto výrobci a předepsané v návodu k obsluze tuto vlastnost - maximální délka hadice.

Odtoková hadice je na jedné straně připojena ke zadní stěně stroje (ve výšce přibližně 80 cm) a na druhé je připojena k kanalizační síti v koupelně nebo v kuchyni přes speciální sifon nebo ohýbací hadici. Někteří odborníci doporučují volné spojení.

Vzduchová mezera na křižovatce je nutná tak, aby při mytí nebyla voda nasávána do kanalizace,protože to vede k poruše pračky. Výška, ve které bude mezera umístěna, musí být větší než úroveň vzrůstu vody v případě ucpání odpadních vod, jinak se zvyšuje pravděpodobnost zaplavení bytu v důsledku nízkého umístění mezery.

Pravidla pro umístění hadice pro vytvoření vzduchové mezery

Připojení pračky k vodovodu

Spojení s připojovací trubkou

Každá pračka je vybavena speciální ohebnou hadicí (průměr připojení - palec), přes kterou je pračka připojena k přívodu vody. V případě potřeby lze délku hadice zvýšit těsněním spojů pryžovým těsněním. Pro takové spojení je nutné:

 1. Vložení do studené trubky. S nedostatečnou úrovní zkušeností to může vyžadovat instalatérské služby. Kromě toho je v celém stoupačce nutné uzavřít vodu. To je však nejspolehlivější metoda.
 2. V ideálním případě by měl být po skončení stroje přívod vody z vodovodu zablokován. K tomuto účelu je na vodovodním potrubí instalován ventil, který se po ukončení praní otočí do „uzavřené“ polohy.
 3. Správné schéma zapojení pračky umožňuje instalaci ochranného filtru s mechanickým principem provozu umístěným za ventilem. Zabraňuje ucpání domácích spotřebičů suspendovanými částicemi, které se objevují ve studené vodě po údržbě a opravách.činností na instalatérském systému. Tento filtr je síťovina a měl by být pravidelně vyčištěn od nečistot.

Systém uspořádání vodovodu a typ hotového připojení

Připojení k vypouštěcímu ventilu

Je také známo, že je možné pračku připojit k systému přívodu vody jiným způsobem - připojením přívodní hadice k odtokovému kohoutku nebo dřezu koupelny. V tomto případě budete potřebovat delší plnicí hadici, jejíž jeden konec bude při odpojení sešroubován k jeřábu. Spotřebitelé, kteří používají tento systém pro přivádění domácích spotřebičů do vody, tvrdí, že to trvá méně než minutu, ale jsou si jisti, že při nečinnosti stroje nedochází k úniku vody, protože přívodní hadice není trvale připojena k přívodu vody.

Doporučení odborníka:Mnoho moderních jednotek je dodáváno se systémem Aqua-Stop, který blokuje přívod vody z vodovodu do zdravotně postiženého stroje. Tento typ plnící hadice má na konci blok elektromagnetického ventilu. Připojují se ke stroji pomocí řídicích vodičů. Celý systém je zabalen do pružného pouzdra. Když stroj vypnete, ventil zablokuje další průtok vody do zařízení.

Možnosti připojení na kohoutek

Připojení pračky k síti

Nejdůležitější podmínkou pro provoz pračky je její bezpečnost při práci. Nejdůležitější je správné připojení pračky k sítipoložky, která ji poskytuje. Je nutné striktně dodržovat pravidla:

 1. V místě instalace stroje by měla být namontována třívodičová elektrická zásuvka.
 2. K tomu je v rozváděči instalována nulová a uzemněná přípojnice.
 3. Zemnicí vodič musí být bezpečně izolován.
 4. Pokud napájecí kabel pračky nestačí k připojení k síti, použijte prodlužovací kabel s uzemněním.
 5. Nikdy nepřipojujte zemnicí kabel k radiátorům nebo vodovodním a plynovým systémům - hrozí nebezpečí ohrožení života!

Zásuvky by se měly používat pouze s ochranným vodičem

Odborné poradenství:Při provádění elektrického uzemňovacího kabelu použijte pro napájení pračky 3 mm nebo více vodičů.

V domech s plynovými kamny se často používají zásuvky pro elektrická kamna, která se nepoužívají jako zbytečná. Jsou vhodné pro připojení praček, protože již mají uzemňovací kontakt. Pokud máte právě takový případ, jednoduše vyměňte zásuvku určenou pro elektrický sporák za typickou zemnící zásuvku a připojte stroj snadno.

Optimálním schématem připojení pračky k elektrické síti je přítomnost oddělené třívodičové zásuvky z panelu. Současně může být kabel umístěn uvnitř stěny (provedením odštěpování) nebo může být proveden vnější průchod pomocí plastového kabelového kanálu.Měřič by měl mít jmenovitý proud 15 ÷ 30 A a doporučuje se instalovat na dodaný kabel individuální automatický spínač.

Charakteristické rozměry pro elektrické připojení

Pokud nemáte speciální školení a nejste si jisti, zda budete dodávat elektřinu sami, je lepší pozvat elektrikáře, kteří slouží vašemu domu. Kvalitně a v souladu s bezpečnostními pravidly budou provádět elektroinstalace, která dodává všechny výkonné domácí spotřebiče. Ale připravte se na to, že taková práce přinese spoustu problémů a nebude rychlá.

Alternativou k třívodičové rozvodné síti je dvouvodičový kabel vybavený přenosným zařízením, jehož provoz je řízen diferenciálním proudem a vypíná systém v případě úniku elektřiny.

Jak vidíte, připojení pračky na vlastní pěst může být nezbytné pouze pro trpělivost a touhu prodloužit životnost domácích spotřebičů dokončením kvalifikované instalace.

Video na téma

Vizuální seznámení s technologií pomůže videu o připojení pračky níže.