Spojení plastových trubek s kovem

V nedávné době, velmi často, při uspořádání různých vodovodních a topných systémů, je nutné připojit plastové trubky s kovovými. Chcete-li vyřešit problém instalace trubek z různých materiálů, můžete si vybrat jednu z možností navržených v našem článku - závitové nebo přírubové spojení.

Rezavé trubky musí být nahrazeny novými, plastovými

Druhy sloučenin

Existují dva druhy sloučenin:

 1. Závitové spojení.Pro připojení polyethylenových trubek s kovovými trubkami o malém průměru (do 40 mm) je vhodné použít speciální tvarovky se závitem pro kovovou trubku a hladkou spojku pro plasty.
Poradenství odborníka:

Pro spolehlivé utěsnění závitového spoje kovové části konstrukce použijte pro-leštěné lněné vlákno, jako při montáži běžných ocelových trubek.

 1. Přírubové připojení.U trubek s velkým průměrem se používají různé typy přírub, protože je obtížné představit si závit na trubce o velkém průměru, například 600 mm, který může být šroubován ručně.

Jako příklad vezmeme v úvahu závitový spoj s použitím polypropylenových trubek a přírubové - polyethylenové trubky, ale stojí za zmínku, že každý typSpojky jsou vhodné pro oba typy trubek.

Spojovací trubky z různých materiálů

Technologie spojování plastových trubek s kovem

Použití závitových fitinek

Pro montáž polypropylenových trubek s kovovými částmi (trubky, míchačky, metry, filtry atd.) Se používají kování se závitem požadovaného průměru na jedné straně a se spojkou pro pájení plastové trubky na druhé straně. Závit na těchto armaturách může být jak vnitřní, tak vnější.

Spojovací ocelové a polypropylenové trubky s armaturou:

 1. Odšroubujte spojku ocelové trubky, kde má být spojena s plastovým potrubím, nebo odříznutou část staré kovové trubky, a tukovou hranu namažte pevným olejem nebo olejem a odstřihněte nový závit frézou.
 2. Otřete nit, naviňte koudel (nebo pásku na dým), namažte silikonem. Neprovádějte více než jednu nebo dvě otáčky tak, aby okraj pásky při upínání směřoval podél závitu.
 3. Namontujte lisovací uložení bez použití klíče, aby nedošlo k prasknutí. Pokud je to nutné (když voda teče po zapnutí), utáhněte armaturu.

Instalační kroky pro armatury

Pomocí polypropylenových armatur různých konfigurací je velmi výhodné provádět různé druhy ohybů a otáček v instalovaném potrubním systému. Je také možné změnit konfiguraci armatury vytápěním s vysoušečem budovy, ale ne více než 140 stupňů. Je třeba mít na paměti, že polypropylenzapálí se při zahřátí nad 350 stupňů a nedovolí přehřátí.

Polypropylenové trubky mají vlastnosti expandovat a stahovat při různých teplotách. Proto při použití pro vytápění nebo pro zásobování teplou vodou, při montáži trubek do zdi pod vrstvou omítky, by měla být ponechána mezera nejméně 1 cm v blescích pomocí trubkové izolace, zejména kolem vedení, odpališť.

Použití přírub

Velmi často používaným odpojitelným typem spoje polyethylenových trubek je přírubové spojení. Pro jeho realizaci se používají průchodky pro příruby přivařené ke koncům trubek nebo příruby z kovu.

Montáž plastových trubek s použitím přírub:

 • pro připojení polyethylenových trubek s ocelovými komponenty systému: trubky, čerpadla, ventily;
 • aby bylo možné rychle demontovat potrubí, pokud je nezbytné čištění nebo oprava;
 • při připojování potrubí o velkém průměru.

Přechod příruby z oceli na polyethylen

Volné příruby, které jsou uloženy na ramenou, jsou nejvhodnější pro plastové trubky. Pro připojení ocelových a polyethylenových trubek,

volné ocelové příruby jsou vybrány v takových rozměrech, které odpovídají rozměrům kovových částí trubky, která má být namontována.

Poradenství odborníka:

Zvláštní pozornost je věnována nepřítomnosti ostrých prvků a otřepů na kovových přírubách.může poškodit polyethylenovou trubku.

Některé vlastnosti přírubových spojů:

 • U středně velkých a těžkých polyethylenových trubek o průměru do 150 mm a u lehkých trubek o průměru do 300 mm je nejvhodnější použít volné příruby založené na rovném rameni;
 • rovné kónické přechodové rameno se používá ke zvýšení pevnosti kloubu;
 • volné příruby nesené kuželovitými rameny se používají pro připojení trubek o průměru větším než 200 mm;
 • klínový spoj s tvarovanou přírubou a ocelovou lištou lze použít pro trubky jakéhokoliv průměru.

Příruby: volné, nesené na ramenou a figurální

Pořadí práce:

 1. Odřízněte potrubí v místě připojení. Zajistěte, aby byl řez rovný.
 2. K nasazení trubky na kovovou přírubu volného typu.
 3. Používejte gumové těsnění. Nenechávejte jej přetékat na trubku o délce větší než 10 mm.
 4. Nasuňte přírubu na těsnění, přišroubujte ji odpovídající přírubou.
Poradenství odborníka:

Utáhněte šrouby rovnoměrně s použitím síly nepřesahující hodnotu specifikovanou ve specifikacích přírub a dílů.

Schéma připojení příruby

Jak je vidět z instrukcí, obě metody jsou při provádění poměrně jednoduché. Jedinou podmínkou pro jejich výkon je pečlivě sledovat popis - pak bude vaše potrubí kvalitní a spolehlivé.