Technologie odvodnění potrubí

Odvodňovací technika nejčastěji zahrnuje použití speciálních trubek s otvory pro sběr vody. K dispozici je také technologie odvodnění s využitím odpadních materiálů, ale použití plastových trubek umožňuje vytvořit efektivnější a odolnější systém.

Náš článek bude věnován charakteristikám tohoto materiálu a vlastnostem jeho instalace.

Řada vlnitých trubek umožňuje zvolit vhodné podmínky

.

Charakterizace drenážních trubek

Druhy odvodňovacích trubek

Materiál potrubí je zvolen s ohledem na stupeň agresivity podzemních vod, pevnost materiálu a s přihlédnutím k hloubce ložiska.

Plastové trubky jsou nyní široce používány pro odvodnění z následujících materiálů:

 • polypropylen (PP);
 • polyethylen s vysokou hustotou (NDPE);
 • polyvinylchlorid (PVC);
 • nízkotlaký polyethylen (HDPE).

Poměrně rozšířené využívání odvodňovacích trubek je spojeno s pohodlností a snadností jejich instalace a přepravy, vysokou odolností vůči agresivním médiím a také stoprocentní připraveností výrobních závodů jak samotných trubek, tak plastových pozorovacích prvků . části zásobníku.

Vyrábějí plastové odvodňovací trubky s částečným nebo plným děrováním - s otvory pro přívod vody, stejně jako pro různé hloubky zapuštění - zpravidla až 6 metrů.

Trubky jsou propojeny spojkami z identického materiálu.

Trubky s plnou (levou) a částečnou (pravou) perforací

Doporučení odborníka:Je nezbytné, aby při pokládání trubek byly přijímací otvory umístěny na straně trubky a dno a horní část potrubí musí být bez řezů.

Parametry pro instalaci potrubí

Pokládejte odtoky se svahy, které zajišťují samostatný pohyb vody určitou rychlostí, čímž se eliminuje eroze půdy a zanášení trubek. To bere v úvahu obsah vody v odvodněné oblasti. Podélné svahy by tedy měly být:

 • pro hliněné půdy nejméně 0,02;
 • pro písky - 0,03.

Doporučuje se uspořádat odtoky s minimálními podélnými svahy, protože zvýšení sklonu kanalizace může vést ke zvýšení objemu práce.

Jak zjistit sklon odvodnění

Doporučení odborníka:Je-li v potrubí proudění vody, které má maximální přípustnou rychlost 1,0 m /s, měly by být provedeny nejvyšší odvodňovací svahy.

Odvodňovací systém: technologie jeho zařízení

Odvodňovací technika používající drenážní potrubí je považována za nejúčinnější a nejběžnější způsob návrhu systému.odvodnění, zejména v případě použití dalších drenážních materiálů, jako jsou geotextilie.

Odtokové potrubí je vlnitá trubka, která je vyrobena z polyvinylchloridu (PVC), má hladký vnitřní povrch a otvory, které umožňují průchodu vody a mají šířku štěrbiny v rozmezí 1,5-5 mm. PVC drenáž má dlouhou životnost 50 let, ne méně.

Odvodňovací systémy jsou rozsáhlý systém trubek, které jsou vzájemně propojeny a chrání základ domu před destruktivními účinky dešťové a podzemní vody, přičemž působí proti nadměrné vlhkosti a tvorbě plísní a hub.

Systém pro pokládku potrubí

Před zahájením prací stojí za to prozkoumat „ Fáze výstavby odvodnění “. A v tomto článku se budeme zabývat vlastnostmi jeho zařízení:

 1. Optimální hloubka, do které by měl být odtok uložen, přímo závisí na mechanickém složení půdy. A podzemní voda klesne na úroveň, na které byly odtoky položeny.

Potrubí o průměru 50 až 200 mm

 1. Vnitřní průměr drenážního potrubí závisí na oblasti, která bude vypuštěna. Nejčastěji se používají trubky o průměru 100 mm, i když průměr trubek pro odvodnění se pohybuje od 50 mm do 200.
 2. Odvodňovací potrubí s velkým počtem malých otvorů o šířce štěrbiny 1,5 mm má řadu výhod:
 • hloubka jejich vzniku - 5 m;
 • výztuhy poskytujíschopnost rozložit zatížení půdy přes celou trubku, rovnoměrně po její délce, což spolu se zlepšenými fyzikálními a mechanickými vlastnostmi materiálu činí jejich životnost téměř neomezenou;
 • snadno seřízne nejběžnější pilou během instalace;
 • jejich hmotnost s instalační délkou 50 m je asi 25 kg, což usnadňuje jejich přepravu;
 • jsou vyrobeny z PVC a zdaleka převyšují vlastnosti trubek z PE v pevnostních charakteristikách;
 • mají zvýšený počet otvorů o 1 lineární metr, což přispívá ke zrychlenému sběru, průchodu a odvodu přebytečné vody.

Výztuhy pro rovnoměrné zatížení

Takovýto systém odvodnění z potrubí bude sloužit po dlouhou dobu a pravidelně a bude plnit své funkce. Stojí za zmínku, že si můžete koupit jak hotové výrobky, tak i sami z běžných trubek. Trubky s geotextilním filtrem jsou však vyráběny pouze v továrně.