Těsnící gumové kroužky pro trubky: jak si vybrat a nainstalovat

Nejlepším řešením pro utěsnění spoje nebo spoje je gumový kroužek pro potrubí. Použití pryžových těsnění umožňuje zjednodušit proces instalace potrubního systému zkrácením doby práce a nedostatku potřeby přilákat odborníky. Jak si vybrat a nainstalovat gumové o-kroužky sami, čtěte dál.

Těsnění pro těsnění trubkových spojů

Výběr těsnicích kroužků

Gumový těsnící kroužek používaný při stavbě:

 • kanalizační potrubí s použitím zásuvkových spojů;
 • instalatérské práce v domácnosti. Zpravidla jsou k dispozici pryžové kroužky pro těsnění spojů v různých typech spojovacích armatur (lisování, lisování atd.);
 • průmyslové vodovodní potrubí, které je spojeno s přírubami;
 • plynovody pro různé účely.

Při výběru tmelu musíte být vedeni následujícími parametry:

 • druh materiálu použitého pro výrobu prstence;
 • tvar a velikost těsnění.

Odrůdy výrobních materiálů

Lze vyrobit O-kroužkytyto druhy materiálů:

 • Guma. Tyto typy prstenců se vyznačují nízkými náklady, různými tvary a velikostmi, schopností použití při průchodu médiem s nízkou nebo vysokou teplotou, jakož i potrubím, které vedou chemicky aktivní látky, například ropné produkty. Gumová těsnění jsou instalována na různých typech trubek: plast, ocel, litina atd., A může být použita při stavbě kanalizačních systémů, vodovodních systémů, včetně pitné vody, dodávky plynu a tak dále.
 • Silikon. Silikonová těsnění se používají především v potrubních rozvodech pitné vody. Na rozdíl od gumového prstence, silikon neovlivňuje kvalitu pitné vody, což určuje oblast jeho aplikace. Cena těchto těsnění je však vyšší než cena pryžových kroužků.

Těsnicí kroužky ze silikonu

 • Guma. Hlavní výhoda pryžových kroužků pro hutnění je nízká cena, ale takové výrobky nemohou být instalovány na kanalizacích a potrubích s aktivním médiem, jako když jsou vystaveny chemickým sloučeninám, dochází ke zhroucení gumy, což vede k odtlakování spoje.
Gumová těsnění jsou nejoblíbenější jak na úrovni domácností, tak na průmyslové úrovni, protože jsou nejuniverzálnější.

Formy a velikosti těsnicích kroužků

Po výběru těsnicího materiálukroužky se doporučuje věnovat pozornost parametrům, jako je tvar a průměr těsnicího výrobku, které musí plně odpovídat parametrům potrubí.

Těsnění z pryže jsou:

 • kulatá sekce (obrázky nahoře). Prsteny této formy se používají hlavně při výstavbě vodovodních a tlakových vodovodních potrubí a plynovodů. Prsteny přesně tohoto tvaru jsou instalovány ve většině spojovacích armatur;
 • čtvercový nebo obdélníkový průřez. Tyto těsnicí kroužky se používají při konstrukci přírubových spojů.

Obdélníkové a hranaté zhutňovače

Kromě tvaru těsnicího kroužku se může tloušťka lišit. Tam jsou ploché a objemové těsnění s různými hodnotami tohoto parametru. Plochý kroužek se na trubku v továrně umístí se zvonem, takže je prakticky nemožné kupovat tato těsnění odděleně.

Zhutňovač pro připojení zásuvky

Samostatným typem těsnicích kroužků je gumová manžeta, která se používá hlavně pro litinové kanalizační trubky. Manžeta je gumová tryska a může mít libovolný tvar a velikost.

Speciální tmel na splašky

Pomocí manžety je také možné připojit potrubí z různých materiálů a připojit sanitární zařízení do kanalizace.

Montáž těsnících kroužků

Technologie montáže těsnícího kroužku závisí na typu a oblasti použití. Pokud jsou trubky připojeny k zásuvce, doporučuje se, aby se instalace řídila následujícím schématem:

 1. Konce spojovaných trubek jsou očištěny od nečistot, rzi a tak dále. V případě potřeby lze pro čištění trubek použít různá rozpouštědla, avšak další práce vyžaduje úplné vysušení chemické kapaliny.
 2. Těsnící kroužek je napojen na spoj ve speciální drážce. Pro usnadnění práce prstence a řezané trubky lze mazat mýdlovou vodou.
 3. Ukotvené trubky. Trubka je vložena až k pojistným kroužkům.

Technologie montáže těsnicího materiálu při rozšířeném připojení trubek

Pokud je potrubí smontováno s lisovacími armaturami, těsnicí kroužky jsou instalovány na obou řezech připojovaných trubek těsně před utažením upevňovacích matic.

Instalační schéma armatur kompresního typu

Při použití lisovacích fitinků nejsou těsnicí kroužky nasazeny na trubku, ale na těleso spojovacího prvku.

Umístění těsnicích kroužků na tvarovací tvarovce

Jak vyměnit těsnící kroužek na tvarovací tvarovce, viz video.

Proto by měl být proveden výběr pryžových, silikonových nebo pryžových o-kroužkův souladu s hlavními charakteristikami vybudovaného potrubí a instalací - v souladu s vybraným způsobem připojení potrubí.