Topný systém z polyethylenových trubek: jak si vytvořit vlastní

Topný systém z polypropylenových trubek může být vyvinut nezávisle. Zejména vývoj tohoto systému bude zajímavý pro majitele venkovských a venkovských domů, kteří se zabývají jejich uspořádáním vlastníma rukama. Jak si vybrat zdroj tepla, stejně jako uspořádání trubek - dozvíte se z našeho článku.

Pro ty, kteří ještě nerozhodli o typu potrubí pro topný systém, doporučujeme přečíst si článek „ Polypropylenové trubky pro vytápění “.

Polypropylenové trubky musí být vyztuženy

Vývoj systému vytápění

Výběr zdroje tepla

Vytápění soukromého domu závisí na vybraném zdroji tepla:

Plynový kotel je optimálním zdrojem tepla, pokud je plyn veden

  1. Je-li plyn veden, je nutné zakoupit nástěnnýplynový kotels automatickým řízením, čerpadly a ochranným systémem. Při nepřítomnosti komína musí být kotel vybaven uzavřenou spalovací komorou a koaxiálním potrubím, které k němu přivádí vzduch a odvádí výfukové plyny. Výstup koaxiálního potrubí může být uspořádán přes stěnu domu, což šetří konstrukci komína.
  2. Je-li dům vytápěnelektrickým kotlem , nejlepším řešením by bylo koupit automatizovaný kotel s čerpadlem, expanzní nádobou a bezpečnostní skupinou. Takový topný systém z polypropylenových trubek může být namontován nezávisle, protože umožňuje zabránit chybám při instalaci a výběru materiálů.
  3. Je-li ve vašem domě generátor teplakotel na tuhá paliva , je jeho instalace možná pouze odborníky nebo máte-li zkušenosti se svařováním topných trubek. Dodávka polypropylenových trubek do kotle na tuhá paliva je možná, ale pro tento účel je třeba vytvořit kvalifikovaný systém pro vázání kotle, protože výstupní teplota vody dosahuje 1000C.

Vývoj systému vytápění

Ohřev polypropylenových trubek si sami s vývojem systému vytápění. Vedení trubek do radiátorů lze provádět různými způsoby:

Metody rozdělování topných trubek jedno a dvou trubek

  1. Jednovodové schémaje nejjednodušší schéma, přičemž každý radiátor vedle něj je z kotle vždy s nižší teplotou než předchozí. Tato metoda šetří spotřebu materiálu, ale s tím je teplo rozloženo nerovnoměrně, takže systém s jedním potrubím je neefektivní, neměli byste mu dávat přednost;

Schéma zapojení kolektorů pro topné trubky

  1. kolektorové schéma- délka trubek je mnohem delší, ale provoz a regulace topného systému se zjednoduší, navíc bude teplorozložit po domě poměrně rovnoměrně;
  2. Dvou potrubíje nejoptimálnější variantou pro vytápění soukromého domu, v tomto případě jsou trubky uloženy ve stěnách nebo v podlaze budovy po celém jejím obvodu. Na následujícím obrázku je znázorněna například metoda dvou potrubí, která je vhodná pro dům o rozloze do 100 m2 .

Topení z polypropylenových trubek: schéma

Pokud je ve vestavěné expanzní nádobě vhodný objem, čerpadlo a bezpečnostní skupina, pozice 4, 5, 6, 7 nejsou potřeba.

Poradenství odborníka:

Mezi kotlem a bezpečnostní skupinou není dovoleno instalovat žádné ventily a armatury.

Výběr průměru potrubí PP pro vytápění

Při spojování trubek z plastu a plastu s polypropylenovými trubkami je třeba vzít v úvahu, že průměry polypropylenových trubek pro vytápění odpovídají následujícím parametrům kovových trubek:

  • polypropylenové trubky pro vytápění Dn 25x4,2 se dodávají do kovových trubek 20x2;
  • na trubky 16x2 jde potrubí od Dn 20x3,4 polypropylen
  • Na kovovou trubku 26x3 je připojen polypropylen Dn32x5,4.

Pokud jsou topné trubky přiváděny k topným tělesům z hlavního potrubí, pak je pomocí dvou potrubí použito polypropylenové trubky 20 × 3,4. Použití trubek s větším průměrem, stejně jako ventilů větších než 1,2 ”, je nepraktické. Prohlášení, že čím větší je průměr trubky a termostatventil, teplejší v domě - falešný.

Pro produktivní provoz topného systému by délka přívodního potrubí od kotle k poslednímu otopnému tělesu neměla překročit 25 ma výkon by měl být maximálně 12 kW. Jinými slovy, správný a efektivní provoz topného systému s trubkami 20x3,4 je možný připojením 6 radiátorů, z nichž každá se skládá z 10 sekcí. Pokud připojíte větší počet radiátorů, budete muset zvětšit délku trubek pro jejich připojení, což povede k nerovnoměrnému ohřevu radiátorů nejvíce vzdálených od kotle.

Příklad 6-topného systému

Pokud je však nutné připojení více radiátorů nebo zvětšení délky trubek, můžete použít polypropylenové trubky s větším průřezem, například 32x5,4, pak jsou pro ně vhodné trubky z plastu s parametry 26x3. Nebo použijte jiný způsob - provedení dvou topných okruhů a ne jednoho.

Vlastnosti práce s polypropylenem

Pro pájení polypropylenových trubek budete potřebovat takové zařízení s tryskami

Práce s polypropylenovými trubkami předpokládá přítomnost speciálního pájecího nástroje určeného pro připojení polymerních materiálů. Pájení se nejlépe provádí společně. Nedovoluje přehřátí konců připojovaných prvků a upevnění trubek a tvarovek po dobu prvních 10 sekund po připojení musí být pevné. Polypropylenové trubky se nebojí odmrazování topného systému, aleprotože kromě nich systém obsahuje kotel a expanzní nádoby, které v případě rozmrazování selhávají.

Poradenství odborníka:

Pokud jste nikdy nepájeli polypropylen, bylo by dobré se s pokyny seznámit. Před instalací topného systému můžete také provést školení. Stačí koupit levné obyčejné trubky s jednoduchými spojkami.