Výměna kanalizačních potrubí v bytě vlastníma rukama

Někdy nutná výměna kanalizačních potrubí v bytě může být provedena nezávisle. Počínaje implementací plánu byste měli nejprve v plném rozsahu připravit materiály a nástroje, které mohou být potřebné pro práci, a seznámit se s některými pokyny a tipy pro instalaci obytného kanalizačního systému. V tomto článku jsou uvedeny všechny potřebné pokyny.

Před zahájením práce si pečlivě přečtěte pokyny

.

Před zahájením práce

Požadované materiály

Aby bylo možné určit výběr vhodného materiálu, musíte nejprve vzít v úvahu všechny body příjmu vody v bytě. Je nutné spočítat, že všechny kanalizační trubky byly napojeny, které je třeba změnit: WC, vana, umyvadlo v koupelně, umyvadlo v kuchyni, pračka, myčka, bidet.

Vynikající pomoc by představoval kanalizační systém, který byl dříve natažen na list papíru a zároveň by zachoval velikost a umístění zařízení.

Schéma budoucího směrování potrubí

Zkompilovaný plán nového systému vám umožní vizuálně zjistit, jak sestavit okruh, a také zcela přesně určit vše, co je nutné pro práci: typ, počet a délku trubek, druh dodatečného připojenípříslušenství.

Instalace kanalizačních trubek je prací, která vyžaduje pečlivou pozornost. Znát některé z jemností pomůže získat materiál vhodné velikosti a kvality:

 • průměr trubky pro záchodovou mísu - 100 mm, pro jiná zařízení - 50 mm;
Poradenství odborníka:

Pro toaletní mísu je nejlepší koupit vlnitou trubku. To značně zjednoduší instalační úlohu.

Trubky vlnité pro toalety

\ t
 • průměry zvlnění pro dřezy a vany mohou být 32, 40, 50 mm a zvlnění pro pračku - 20-25 mm;
 • přechodné gumové manžety pro záchodové mísy mají průměr 126/110 mm, u ostatních trubek je průměr manžety například 50/32, 50/40 mm;
 • je třeba mít na paměti, že trubka, kde je voda z pračky vypuštěna, musí být zvýšena o 500 mm od podlahy;
 • Sestava kanalizačního systému bude mnohem jednodušší a rychlejší při použití silikonového tmelu.
Poradenství odborníka:

Aby instalace kanalizace neměla potíže s montáží trubek a součástí, snažte se získat všechny materiály od jednoho výrobce.

Požadované nástroje

Základní základní nástroje

Některé nástroje, kterými můžete vyměnit staré trubky a instalovat nové, při modernizaci kanalizačního systému v bytě:

 • razník (nebo vrtací kladivo);
 • pila (nebo bulharská);
 • sekáč;
 • montážní pistole pro práci s tmelem;
 • Pomocné nářadí: kladivo, šroubovák, nastavitelný klíč atd.
Poradenství odborníka:

Montážní pistoli lze vyměnit za kladivo. Pro stlačení těsnicí hmoty je nutné vložit rukojeť do trubky.

Demontáž kanalizačních potrubí

Proces demontáže

První etapou procesu renovace kanalizace je demontáž kanalizačního potrubí. Práce by měly být prováděny ve fázích v následujícím pořadí:

 1. Uzavřete přívod vody.
 2. Odpojte hadici přívodu vody k splachovací nádržce WC pomocí nastavitelného klíče.
 3. Demontujte toaletu. Demontujte šrouby, kterými je připevněn k podlaze.
 4. Vyprázdněte koupelnu. Odstraňte vše, co by mohlo rušit práci (praní, bidet, pračka).
 5. Demontujte starý kanalizační systém. Litinové trubky, umístěné v určité vzdálenosti od stoupačky, mohou být bezpečně zlomeny kladivem, protože litina je poměrně křehký materiál.
 6. Odstraňte potrubí přímo sousedící se stoupačem.

Přilehlé potrubí k odpališti

Se zvláštní péčí je nutné odstranit trubky, které se táhnou od odpaliště instalovaného přímo na stoupačce. K tomu je nutné, aby bruska odřízla potrubí ve vzdálenosti nejméně 10 cm od zvonu stoupačky. Snažte se vytáhnout zbytek malé části, trochu se třepe do zásuvky. Obvykle zbytek trubky velmi rychle a snadno padá.

Je-li však potrubí pevně „přilepeno“, mělo by být na jeho odstranění vynaloženo více času a úsilí. Podél délky trubky (až do objímky) podél obvodu, proveďte několik řezů bruskou ve vzdálenosti asi 20 mm od sebe.

Poté se opatrným poklepáním kladivem na sekáč zasunutý do drážky pokuste se zajistit, aby trubka, která je zaseknutá v odpališti, praskla. Nejčastěji vám tato metoda umožňuje zbavit se staré trubky. V opačném případě byste měli hledat „tenké“ místo a na tuto část odolného kusu aplikovat trochu více úsilí.

Trubky z litiny nesmí být okamžitě demontovány

 1. Vyčistěte T-zásuvku. Před instalací nové manžety na objímku je nutné pečlivě odstranit zbytky starého maziva, což může narušit kvalitní instalaci nového systému.

Instalace nové kanalizace

Po upevnění nové gumové manžety do připravené odbočky tee s těsnícím tmelem je možné spustit instalaci plastových kanalizačních trubek.

Vlastnosti instalace jsou následující:

 • Nejdůležitější prací je instalace záchodové mísy. Pro připojení k kanalizaci je použita PVC trubka o průměru 110 mm.
 • Pak je nutné provést co nejplynulejší „přechod“ na trubky 50 mm.
 • Neaplikujte adaptér na takový průměr. Bylo by správnější použít alespoň malý, 100-150 mm, „můstek“ o průměru 100 mm, a pak přejít na průměr 50 mm.mm, upevnění každého spoje pevně a pozorování sklonu ve směru odtoku na 5 stupňů.
 • Pokud je to možné, měli byste se snažit nepoužívat adaptéry v úhlu 90 stupňů. Dobrou možností by bylo použít dva úhly 45 stupňů.

Instalace vnitřního systému odvodnění zpravidla nevyžaduje svařování odpadních vod. Celý systém se montuje jednoduše - trubky jsou vloženy do sebe přes těsnění zajišťující dobrou těsnost. Pro úplnou důvěru se však doporučuje použít silikonový tmel, který pevněji spojuje části konstrukce, takže když je voda poprvé zavedena do systému, nepraskne v nějakém spoji.

Vnitřní výměna potrubí

Dodržování jednoduchých pravidel, přesnosti, použití kvalitních materiálů a vhodných nástrojů vám umožňuje provádět instalaci odpadních vod vlastníma rukama v bytě za poměrně nízkou cenu.