Zařízení odvodňovacích příkopů u dachy

Zařízení odvodňovacích příkopů na dachách je mimořádně nezbytným opatřením. Nekontrolované proudění vody během dešťů, silných dešťů a povodní může způsobit mnoho problémů a vytvořit spoustu nepříjemností - od opláchnutí úrodné vrstvy půdy až po plivající hádky pod nohy obytného domu.

Všechny proudy vody, proudící ze střechy, vznikající z tajícího sněhu a vylévající z nebe, musí být organizovány a řízeny. Není to tak obtížné, stačí udělat nějaké úsilí a realizovat jednoduchá doporučení uvedená v tomto článku. Jak posílit odvodňovací příkop lze nalézt v článku „Posílení příkopu“.

Drenážní příkop dává majiteli lokality kontrolu nad průtokem vody

.

Nejjednodušší odvodňovací příkopy z improvizovaných prostředků

Odvodňovací systémy byly lidstvem používány velmi dlouhou dobu, lze je označit za jeden z nejstarších typů inženýrských komunikací. Těsně předtím, než byly vytvořeny pomocí jednoduchých nástrojů. Například, drenážní drenáže, aby vykonávaly své funkce déle, byly naplněny svazky tyčí, o průměru asi jeden a půl decimetru. Tyto svazky ve starém Římě byly nazývány "fascines".

PlatnýTento starobylý vynález je jednoduchý - svazky nedovolují, aby se hrany příkopu zhroutily a filtrovaly odpadní vody. Navzdory úctyhodnému věku tohoto systému funguje dobře v mnoha chatách, a to nejen v Itálii.

Není vhodné zaplnit drenážní příkop štěrkovým zdivem, jednou bude nutné vyměnit nosníky a je mnohem snazší vykopat písek, než odstranit štěrk nebo jiné kameny. Mimochodem, to může být třeba udělat příští generace, takové odvodnění může snadno trvat asi patnáct let.

Fashi: kartáč je položen na jedné straně (a) a dvěma (b); těžká fascia s troskami uvnitř (c)

Když je drenážní příkop konstruován vlastními rukama, často se používá stejný princip, ale s použitím modernějších materiálů, zejména automobilových pneumatik. I když jsou kulaté, ale pokud jsou řezány podél poloměru šesti nebo osmi částí, pak každý ze segmentů může být považován za úsek U-trubky otevřený shora. S otevřenou stranou nahoru musí být položeny na dno odvodňovacího příkopu a vytvoří podmínky pro tok vody správným směrem.

Opotřebované pneumatiky - materiál je téměř věčný, a co je důležité, nevyžaduje finanční náklady. Segmenty pneumatik jsou položeny na umytém hlínu a nahoře jsou naplněny sutinami, pískem a dalšími improvizovanými materiály pro filtrování.

Nástroje a technologie moderního odvodnění

Před vykopaním drenážních příkopů na staveništi je nutné skladovat potřebné nástroje a materiály pro odvodnění.Požadováno:

  • lopatka;
  • je-li půda kamenitá, pak motyka a sekera;
  • auto nebo kamion pro pohyb po zemi.

Před zahájením prací je nutné určit místo vypouštění vody

.

Před zahájením procesu je třeba přibližně si představit výsledek vašich akcí. Cílem, na který se snaží každý pořadatel odvodňovacího systému, je směrovaný průtok vody do nejbližšího místa vypouštění. Může to být rychlost, řeka, jezero, nebo jakákoliv jiná nádrž, do které voda teče postupně, pouze s přirozeným tokem, který s sebou bere to, co by mělo zůstat v dachě, například úrodné půdě.

Odvodňovací zařízení

Stanovení směru proudění

Jak již bylo řečeno, v případě neexistence drenáže voda proudí kdekoli. Ale i v tomto případě má na první pohled chaotické hnutí své vlastní zákony: proudí dolů. Určení nejnižšího bodu reliéfu je velmi klíčový moment, který lze provést dvěma způsoby:

  • po studiu terénní mapy GoogleEarth,
  • pozorováním pohybu vody při silném dešti.

Rozsáhlý odvodňovací systém se skládá z hlavní a drenážní příkopy vedoucí k němu. Pokud je místo malé, můžete udělat s jedním příkopem, procházející nejvíce naplněné části.

První věc, kterou je třeba udělat, je zjistit, jak bude v zemi v oblasti procházet odvodňovací příkop, tj. Označit trasu.

Poradenství odborníka:To by mělasamozřejmě, ale neměla by být silná, jinak s rychlým průtokem vody, může být propustnost jednotlivých fragmentů systému nedostatečná.

Příklad vzoru drenážního potrubí

Poté proveďte výpočet drenážní sekce. Po označení pozemku a vyznačení cesty na něm je nutné z něj odstranit veškerou vegetaci. Nyní můžete začít kopat příkop.

Sled prací

Sled zařízení drenážního příkopu je následující:

  1. Poměr šířky příkopu k jeho hloubce by měl být přibližně jeden až dva. V tomto případě by měl být svah hladký.
  2. Odvodňovací potrubí by mělo být zakoupeno. Obyčejný plast, s průměrem 63mm nebo více, bude dělat. Pokud existuje azbest-cement "vazba", pak je to také dobré, ještě lepší. Účelem potrubí je sbírat vodu, přivést ji správným směrem a neupchat.

Děrované trubky připravené k použití

  1. Aby se s tímto úkolem mohli vyrovnat, je nutné v horní nebo horní části jejich povrchu vytvořit otvory ve dvou nebo třech řadách. Vzdálenost 10-15 cm, průměr - jeden a půl centimetru. Není příliš těžké řezat takové otvory v PVC trubkách, ale bude to nějakou dobu trvat. Můžete se vyrovnat s azbestovým cementem.
  2. Pokud jsou však díry nechráněny, pak do potrubí spadne zemina a jiné nečistoty, rychle se zanáší a ucpává. Aby se tomu zabránilo, musí být potrubí pro odvodňovací příkop opatřeno filtrem. Udělej to jednoduché - je třeba zabalit potrubí speciální tkaninou, geotextilie, nevelmi hustá, takže voda prochází dobře. Tady v této formě potrubí a umístěny v příkopu.

Obě geotextilie je možné zakoupit na válci a hotové trubky, které jsou jím obaleny

.
  1. Dalším stupněm je posílení odvodňovacího příkopu. Je naplněn improvizovanými malými oblázky, sutinami, expandovaným jílem, rozbitými cihlami nebo hrubým pískem, rozbitou cementovou maltou - zkrátka všechno, co je na dosah ruky, a že za jiných okolností lze považovat za stavební odpad. Hlavním požadavkem tohoto materiálu je, aby jeho vrstva prošla studnou.
Doporučení odborníka:Květy a bylinky rostoucí podél okrajů a na dně drenážního příkopu ho posílí kořenovým systémem a budou sloužit jako přírodní přírodní filtr. Kromě toho budou zdobit toto dlouhé a obecně ne velmi estetické díry.

Pokládání obalených trubek geotextilie na další vrstvu materiálu je možné

Zkoušky drenážního systému

S ohledem na to, jak vytvořit odvodňovací příkop a rozhodnout se o technologii, která má tuto práci udělat, bychom neměli zapomínat, že nemusí fungovat okamžitě. Proto, lámání příkop, a uvedení do kanalizace, a to tzv. Potrubí a potrubí, neměli byste okamžitě usnout. Je lepší počkat na silný déšť a zjistit, zda voda dobře odpadne, a pokud potřebujete něco opravit.

Doplní drenážní systém správně provedeného odvodnění kolem domu.