Země kanalizace to udělat sami

Díky umístění venkovské chaty v oblasti, která nemá komunikaci s ústředním kanalizačním systémem, je jediným způsobem, jak zajistit sběr a čištění odpadních vod, místní kanalizační systém. Obecně platí, že ve věcech zlepšení venkovských domů nejakutnější problém je vybavení kanalizace, protože voda může být dodána ze studny nebo studny, topení se objeví s pořízením kotle na vytápění, ale není tak snadné organizovat likvidaci odpadu.

Suburbanská kanalizace je poměrně cenově dostupná, aby to mohla udělat sama

Metody čištění odpadních vod

V současné době existuje mnoho pokročilých technologií pro odpadní vody, které nezpůsobují škody na životním prostředí. Zde jsou hlavní typy odpadních vod pro venkovský dům:

 • žumpa ;
 • septik ;
 • stanice pro hluboké biologické čištění.

Navzdory rozdílům v konstrukci a zásadách provozu je výstavba příměstských kanalizačních systémů jakéhokoli druhu prováděna v přísném souladu se směrnicí SanPiN 2.2.1 /2.1.1.1200-03. Stavbě kanalizace předchází plánovací etapa, jejímž výsledkem by mělo být papírové schémapříměstské kanalizace.

Jímka

Jímka je nejjednodušší autonomní kanalizací venkovského domu. Základní instalace, nízké náklady - to jsou jeho výhody. Provozní údržba jámy však stála hodně peněz. Bez ohledu na jeho objem bude jáma pravidelně naplňována odtoky, pro které je třeba přivítat čerpací stanice. Kromě vysoké ceny za služby těchto specialistů je na čerpacích stanicích zaručena nepříjemná vůně.

Nejzajímavější metodou odstraňování odpadů je žumpa

Výpočet objemu jímky

Při stavbě jímky je třeba vypočítat, jaký má být její objem. Současně jsou odrazeni skutečností, že četnost čištění jámy je nejvýše dvakrát ročně. Dále vezměte počet lidí trvale nebo dočasně žijících v venkovském domě a násobte číslem od 3 do 4 (kolik krychlových metrů kanalizace každý člověk produkuje měsíčně). Takovými jednoduchými výpočty se vypočítá požadovaný objem jímky.

Stavba žumpy

Organizace kanalizace začíná výběrem lokality pro budoucí žumpy. Měla by být umístěna ve vzdálenosti 12 m od domu a 1 m od plotu.

Doporučení odborníka:Aby se předešlo nepříjemným následkům, umístěte septik a další čistící zařízení ve vzdálenosti 30 m od studní.

Sled prací je následující:

 1. Kopání díry požadovaného objemu. To lze provést ručně nebo pomocí rypadla. Stěny vybrání jsou vyrovnány.

Příkop pod žumvou

 1. Na dně jámy do výšky 7-10 cm je vyložena vyztužená síť, upevněná kolíky. Je lepší použít mřížku s buněčnými stranami 20 x 30 cm, vyrobenou z kovové tyče o průměru 8-10 mm. Zvednutí sítě nad dno je nutné, aby se při následném vylévání betonového potěru netlačila na zem. K tomu můžete pod mřížku dát kameny nebo cihly.
 2. Betonová stěrka je instalována s vrstvou 20-25 cm.
 3. V tuto chvíli se buduje vnitřní kanalizace venkovského domu. Poté se provádí pokládka a vedení kanalizačních potrubí do jámy (vnější část systému).
 4. Když je podlaha jímky připravena, jsou převzaty přes stěny. Mohou být vyrobeny z betonu („ monolitický septik z betonu “) nebo z cihel („ žumpy z cihel “). V prvním případě je odnímatelné bednění o výšce 30-50 cm postaveno s vyztuženou mřížkou uvnitř. Beton se nalije do bednění, čas sušení. Poté, co je dno stěn připraveno, bednění se zvedne, aby vyplnilo další dávku betonu - a tak dlouho, dokud není dosaženo požadované výšky. V případě cihlových zdí se zdivo používá rozloženým způsobem - pro zlepšení pronikání odpadních vod do půdy.

Monolitický septik

Doporučení odborníka:Plněnístěny žumpy nebo septik z betonu pomocí odnímatelného bednění, ujistěte se, že po jeho odstranění nedochází ke vzniku trhlin ani jiného poškození stěn. Jinak se zkracuje životnost a významně se zvyšuje poškození životního prostředí.

Kanalizační systémy pro venkovský dům jsou zpravidla budovány na základě dlouhodobého provozu, a proto se nedoporučuje používat jako materiál pro stěny škvárové bloky. Od neustálé interakce s vodou jsou zničeny vysokou rychlostí.

Jímka by měla být pokryta bez selhání. Můžete použít hotovou betonovou desku, vybavenou poklopem, a můžete si ji vyrobit sami. Podél obvodu jámy, na horní hranici stěn, jsou v zemi, ve které je instalována neosazená deska, uspořádány nástavce. Nad ní se udržuje vyztužená mříž, konstrukce je vyplněna betonem.

Doporučení od odborníka:Jako žumpu můžete použít sud s požadovaným objemem („75) odkalovací jámy “, který musí být pohřben v půdě. Aby se prodloužila životnost takového provedení, natřete válec bitumenovým tmelem.

Je možné vyrobit jímku i ze sudu

Septik

Princip fungování

Ekologičtější a účinnější řešení je septik pro kanalizaci venkovského domu. Sběr odpadních vod, zajišťuje vynikající čištění a čištění kapalin a pevné organické inkluze se zpracovávají pomocí anaerobních bakterií.

V sortimentuSpecializované obchody lze nalézt připravené septiky, které je třeba přepravovat pouze na místo instalace a montáže. I když je možné provést instalaci kanalizace v venkovském domě a vlastníma rukama.

Aby anaerobní bakterie mohly plnit své úkoly efektivně, musí být odpadní voda po určitou dobu umístěna do jedné komory a pak proudit do další. Pro venkovskou chalupu je za optimální považována přítomnost tří komor v septiku. Faktem je, že dvě nádrže nestačí pro vysoce kvalitní čištění odpadních vod a instalace 4 a více je drahá.

Princip činnosti dvoukomorové septiky

Septik je z velké části žumpa, rozdělená přepážkami, které jsou opatřeny otvory pro přepadové odtoky. Dno a stěny septiku jsou opatřeny hydroizolací, která zabraňuje vniknutí výkalů do země.

Proces instalace

Nezávislá instalace septiku je shodná se zařízením žumpy, rozdíl spočívá ve výstavbě dvou dodatečných stěn, které rozdělují jámu na 3 části.

Proces se skládá ze tří fází:

 1. Je nastavena základní jáma požadovaného objemu, stěny jsou vyrovnány.
 2. Dno je vyztuženo a nalito betonovým potěrem, který musí být zcela suchý.
 3. Boční betonové stěny jsou vyrobeny z odnímatelného bednění. Pak je plocha septiku rozdělena na 3 identické části, bednění je postaveno a další dvě stěny jsou vylity. Po dosažení ½ výšky vnitřních stěn jsou zkonstruovány přepady. JsouJsou vyrobeny z trubkového profilu, který je instalován se sklonem a nalije se betonem. Mezi první a druhou nádrží by měla být instalační výška přepadu mírně vyšší než mezi druhou a třetí.

Připravený dvoukomorový septik s přepadem

Hluboké biologické čisticí stanice

Ti, kteří si zakoupili moderní kanalizační zařízení, jako je biologická čistírna odpadních vod pro své venkovské chaty, se nemusí obávat možného znečištění životního prostředí. Budování kanalizačního systému tohoto typu není možné vlastními silami, ale nezávislá instalace hotového systému je poměrně dostupná. S výkonem stanice do 1,5 m3nebudou zvedací stroje vyžadovány.

Stanice pro hluboké čištění odpadních vod je vyrobena z polymerních materiálů, a proto váží jen málo. Můžete ji snížit do ručně vykopaného příkopu, zavolat přátelům na pomoc. Je důležité umístit kanalizaci tak, aby trubka vedoucí k ní neměla žádné ohyby.

Stanice biologického čištění může být instalována sama

.

U oblastí s vysokými hladinami podzemních vod může být systém instalován na zemi nebo může být uspořádáno částečné vybrání. Ale pak je nutné poskytnout stanici mechanismus pro nucenou přepravu odpadů.

Jedním z hlavních aspektů pohodlného bydlení mimo město je účinný systém pro shromažďování a úpravu odpadních vod a odpadů. Proto místní kanalizace proVenkovský dům je tak důležitý a smysluplný.